Požega.eu
Promjena teme
Prijava
Pretraži Požega.eu

Tužna 32. obljetnica razmjene logoraša ʼBučjaʼ: U logoru je bilo više od 300 civila, hrvatskih vojnika i policajaca

16.1.2024. u 14:15
TEKST: D. Krstanović

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
Požega.eu | Tužna 32. obljetnica razmjene logoraša ʼBučjaʼ: U logoru je bilo više od 300 civila, hrvatskih vojnika i policajaca Požega.eu | Tužna 32. obljetnica razmjene logoraša ʼBučjaʼ: U logoru je bilo više od 300 civila, hrvatskih vojnika i policajaca

Tužna obljetnica 32. godišnjica razmjene logoraša logora ʼBučjeʼ kroz koji je prošlo više od 300 civila, hrvatskih vojnika i policajaca

16.1.2024. u 14:15
TEKST: D. Krstanović

Prilagodba teksta ▼
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

U tadašnju Veterinarsku stanicu, sredinom kolovoza 1991., nekoliko dana prije općeg napada na Pakrac, pobunjeni Srbi počeli su odvoditi stanovništvo u Bučje. Zarobljenike su prvo dovodili u zgradu Šumarije, u kojoj se nalazila Stanica milicije, gdje su ih brutalno premlaćivali, a zatim odvodili u zgradu bivše Veterinarske stanice, koja je služila kao centralni logor u Bučju. Dio zatočenika nalazio se u prostorijama Osnovne škole, koja je služila kao bolnica i zatvor. Kada je Hrvatska vojska dan nakon Božića ’91. oslobodila Bučje, selo je bilo gotovo sravnjeno sa zemljom nakon što su Srbi u bijegu minirali skladište streljiva. Neki su logoraši prije razmijenjeni, dok je ostatak sredinom prosinca 1991. premješten u logor Stara Gradiška. Nakon višednevnih pregovora postignut je dogovor o razmjeni preživjelih logoraša na Gavrinici u Pakracu. Upravo je na današnji dan 1992. godine na Gavrinici u Pakracu izvršena razmjena posljednjih zarobljenika logora Bučje, čime je došao kraj patnji i stradanjima u tom ozloglašenom prvom kao takvom u RH stratištu u kojem su bili zatočeni brojni nedužni civili.
Logor Bučje je kao takav bio prvi u Domovinskom ratu, a zatvoren je kada je probijena cesta Požega – Pakrac, 26.prosinca 1991. godine. Tog su dana zatočenici prevezeni u Staru Gradišku, Manjaču(BiH), a neki i u Srbiju, Sremsku Mitrovicu.
Uz posredovanje Crvenog križa i prisutnost promatrača Europske zajednice razmijenjen je veći dio logoraša iz Bučja, dok ih je nekoliko, poput doktora Vladimira Solara, razmijenjeno idućih dana. Pretpostavlja se da je kroz logor prošlo oko 300 civila i hrvatskih vojnika i policajaca. Mnogi od njih nisu preživjeli nehumane uvjete i brojne torture, a sudbina brojnih logoraša, poput vođe pakračkih Hrvata doktora Ivana Šretera, i danas je nepoznata.
U čast svim zatočenima logorašima izgrađena je Kapelica u Bučju, u čast sv. Antunu Opatu.
Hrvatsko društvo logoraša srpskih koncentracijskih logora, podružnica Splitsko-dalmatinske županije, nakon održane komemoracije na prostoru spomen-obilježja logora Bučje organizirala je svečanu pretpremijeru dokumentarnog filma 'Logor Bučje - magistrala ratnog zločina'.


Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.