Požega.eu
Promjena teme
Prijava
Pretraži Požega.eu

U SRPNJU JE U POŽEGI ROĐEN DALEKE 1930. GODINE: Branko Hribar-hrvatski književnik, dječji pisac, pjesnik i dramaturg

PRIJE 2 MJESECA
TEKST: I. Tomić
FOTO: Arhiva

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
Požega.eu | U SRPNJU JE U POŽEGI ROĐEN DALEKE 1930. GODINE: Branko Hribar-hrvatski književnik, dječji pisac, pjesnik i dramaturg Požega.eu | U SRPNJU JE U POŽEGI ROĐEN DALEKE 1930. GODINE: Branko Hribar-hrvatski književnik, dječji pisac, pjesnik i dramaturg

PRIJE 2 MJESECA
TEKST: I. Tomić
FOTO: Arhiva

Prilagodba teksta ▼
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

U Požegi je 22. srpnja 1930. rođen Branko Hribar, hrvatski književnik, dječji pisac i pjesnik, radiodramaturg, autor brojnih televizijskih emisija i svestrani kulturni djelatnik. Osnovnu školu i gimnaziju završava u rodnom gradu, a poslije mature 1950. studira hrvatski jezik i književnost na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Diplomira 1956. te je jedno vrijeme zaposlen kao profesor u Kutjevu i požeškoj gimnaziji. Bio je urednik Požeškog lista, a uređivao je i Moslavački list u Kutini. Jedan je od osnivača ondašnjeg Muzičkog festivala Slavonije (1968.), a autor je mnogih tekstova popularnih uglazbljenih pjesama. Među njima se posebno ističe „Dan plavetan kao lan“ u izvedbi Vere Svobode.


Branko Hribar je prvu pjesmu objavio 1942. sa samo 12 godina u osječkom Hrvatskom listu, a od srednjoškolskih i studentskih dana surađuje u časopisima Glas mladih, Književni Jadran, Slavonija danas, Republika, Revija, Mogućnosti i dr., a suradnik je u Studentskom listu i Požeškom listu. Humorističke priloge objavljuje u beogradskom Ježu (1961-1962), ljubljanskoj Pavlihi (1962-1963) i zagrebačkom Kerempuhu (1970, 1973). Od 1954. godine piše i objavljuje pjesme za djecu u časopisima i listovima te u televizijskim emisijama. Treba istaknuti da je svoje kulturne aktivnosti znatno posvetio populariziranju žanra radiodrame u hrvatskoj književnosti. Tako je od 1960. do odlaska u mirovinu 1992. urednik u Kulturno-zabavnom i Dramskom programu Radio-Zagreba (Hrvatskog radija), uređujući emisije Vedra večer, Porodica Veselić, Humoristička inspekcija, Satiričke igre. Tiskao je vlastite zbirke lirike Pjesme (1955) i Moja lipanjska kotlina (1960), a samostalni ciklusi objavljeni su također u splitskim Mogućnostima i na Trećem programu ondašnjeg Radio-Zagreba.


Od 1954. Branko Hribar piše i objavljuje pjesme za djecu u dječjim časopisima, listovima i emisijama. Ilustrirana knjiga stihova za djecu „Ekčapoan i ostale smiješne žalosti“ tiskana je 1973. godine. Među objavljenim radio-dramama za djecu, nagrađene su „Kiša za Sanju“ (1966) i „Bum, bum, pfrt i gotovo“ (1973), a njegove drame za djecu prevedene su na brojne strane jezike. Za knjigu za djecu (roman) “Adam Vučjak” (1976.) u biblioteci „Vjeverica“ dobio je nagradu “Grigor Vitez”., a dobitnik je i Goranove plakete za dječju poeziju 1984. godine. Zanimljivo je kako je Hribar u svom književnom radu koristio pseudonim Adam Vučjak po potoku Vučjaku koji teče središnjim dijelom Požege.
Ovaj književnik lirskog nadahnuća, s neobično profinjenim sluhom za intimni kontakt s krajolikom i ljudima, posebice onima iz Požege, objavljivao je i suvremene strane tekstove, adaptacije i dramatizacije humoreski, a najveći dio njegovog opusa čine djela za djecu. U rujnu 1966. na Radio Zagrebu je pokrenuo emisiju “Panoptikum”, u cilju poticanja hrvatskih pisaca na stvaranja radijske drame, s posebnim naglaskom na radijsku komediju. Emisija je neprekinuto emitirana do studenog 2007., a izvedeno je više od 500 izvornih komediografskih naslova. Branko Hribar preminuo je u Zagrebu 27. prosinca 2022. u 93. godini života.




Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

POŽEGA VREMENSKA PROGNOZA
Izdvojeno
Novo