17.7.2024. u 06:46
TEKST: TZ PSŽ
FOTO: TZ PSŽ
Prijavite se da možete ocijeniti galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
17.7.2024. u 06:46
TEKST: TZ PSŽ
FOTO: TZ PSŽ
TZ Požeško-slavonske županije je u sklopu provedbe treće godine i treće faze projekta Zlatna Slavonija Eno&Gastro kao jednu od niza aktivnosti, realizirala studijsko putovanje primjera dobre prakse za vinare i ugostitelje.
Studijsko putovanje djelatnika i vlasnika vinarija i ugostitelja iz Požeško-slavonske županije u regiju Champagne u Francuskoj je bilo izuzetno korisno pružajući im dragocjene uvide u proizvodne procese, marketinške strategije i načine vođenja ugostiteljskih objekata. Evo nekoliko ključnih lekcija koje su naučili:
Visoka kvaliteta proizvodnje i inovacije
Champagne je svjetski poznata po svojoj iznimnoj kvaliteti pjenušavih vina. Vinari su vidjeli i naučili o strogo kontroliranim uvjetima proizvodnje, uključujući preciznu regulaciju temperature i vlažnosti tijekom fermentacije, te rigorozne standarde u odabiru grožđa, parametara i termina berbe. Razumijevanje tih visokih standarda može pomoći vinarima da poboljšaju kvalitetu svojih proizvoda. Iako se Champagne pridržava tradicionalnih metoda, regija je također pionir u inovacijama. To uključuje korištenje naprednih metoda za kontrolu fermentacije i starenja, kao i implementaciju održivih praksi u vinogradarstvu.
Terroir i tradicija
Jedna od ključnih lekcija iz Champagne je važnost terroira – jedinstvenog spoja tla, klime i geografske lokacije koji utječe na okus vina. Vidjeli su kako terroir i tradicija mogu biti korišteni kao marketinški alat za isticanje jedinstvenosti njihovih vina. Održavanje i promocija lokalnih tradicija može dodati vrijednost proizvodima i privući ljubitelje vina koji traže autentičnost.
U regiji je sve veći naglasak na održivosti. Vinari su vidjeli dobre prakse održivog vinogradarstva te korištenje organskih i biodinamičkih metoda. Održivo vinogradarstvo ne samo da pomaže očuvanju okoliša, već također može biti korišteno kao marketinški alat za privlačenje ekološki osviještenih potrošača.
Brendiranje i marketing
Champagne je primjer izvrsnog brendiranja. Ugostitelji i vinari su naučili kako stvoriti snažan brand koji privlači kupce. To uključuje pažljivo osmišljene etikete, luksuzno pakiranje te marketinške kampanje koje komuniciraju prestiž i kvalitetu. Također su u praksi doživjeli kako učinkovito koristiti priču o svom vinu i vinariji kao dio marketinga. Priča o podrumu, lokaciji, tradiciji i po mogućnosti multimedijska prezentacija povoljno utječu na stvaranje brenda i odluku kupaca da na licu mjesta kupe vino. Profesionalne degustacije koje ističu najbolja svojstva vina su vrlo učinkovita za samu prodaju.
Champagne je također poznata po vinskom turizmu, gdje posjetitelji mogu obići vinograde, podrume i sudjelovati u degustacijama. Ugostitelji mogu naučiti kako stvoriti jedinstvena iskustva za posjetitelje koja će povećati njihov interes i lojalnost prema brandu.
Suradnja i mreže
Studijsko putovanje omogućuje povezivanje s kolegama iz industrije i stvaranje mreže kontakata. Vinari i ugostitelji mogu jedni od drugih učiti, razmjenjivati iskustva i surađivati na zajedničkim projektima. Ovakva suradnja može dovesti do novih poslovnih prilika i poboljšanja praksi unutar industrije.
Gastronomski spojevi
Ugostitelji su u praksi vidjeli kako savršeno upariti hranu i vino, stvarajući nezaboravna kulinarska iskustva. Champagne je poznata po svojim sommelierima koji su stručnjaci u kreiranju jedinstvenih spojeva hrane i vina, što može unaprijediti ponudu restorana i poboljšati zadovoljstvo gostiju.
Upravljanje poslovanjem
Poslovne prakse u regiji Champagne, uključujući financijsko upravljanje, planiranje proizvodnje i logistiku, mogu pružiti vrijedne uvide u efikasno vođenje vinogradarskog ili ugostiteljskog poslovanja. Učenje od najboljih u industriji može pomoći u optimizaciji operacija i poboljšanju profitabilnosti.
Razumijevanje duboke kulture i tradicije regije Champagne inspirira vinare i ugostitelje da razviju i promoviraju vlastite jedinstvene kulturne prakse i prednosti. Tako se dodaje autentičnost ponudi te čini njihove proizvode i usluge posebnima.
Direktorica TZ Požeško-slavonske županije Maja Jakobović zaključila je:
''Studijsko putovanje u regiju Champagne je bilo transformativno iskustvo za vinare i ugostitelje, pružajući im vrijedne lekcije koje mogu primijeniti u svojim poslovima kako bi unaprijedili kvalitetu, brendiranje, marketing i ukupno iskustvo svojih proizvoda i usluga.''
Prijavite se da možete ocijeniti ovu galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Prijavite se da možete komentirati ovu galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.