27.1.2025. u 07:32
TEKST: I. Tomić
FOTO: Arhiva
Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
27.1.2025. u 07:32
TEKST: I. Tomić
FOTO: Arhiva
U Cicrini kod Ravnoga, u Bosni i Hercegovini, 26. siječnja 1933. godine rođen je istaknuti požeški i hrvatski povjesničar Filip Potrebica. U Požegu doseljava kao dijete te je s ovim gradom sudbinski povezan cijeloga života. U njemu završava osnovnu školu i gimnaziju, studira povijest na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, na kojemu diplomira 1958., a 1981. doktorira s tezom “Društveni odnosi u Požeškoj županiji godine 1848.”. Kao profesor povijesti i povijesti umjetnosti počinje raditi na požeškoj gimnaziji, na kojoj provodi polovicu svoga radnog vijeka, a jedno vrijeme obavlja funkciju direktora. Radeći na gimnaziji od 1958. do 1983. godine, odgojio je više generacija požeških gimnazijalaca, prenoseći im znanje i ljubav prema povijesti, posebice onoj zavičajnoj. Od 1983. godine je docent na Odsjeku za povijest zagrebačkog Filozofskoga fakulteta, na kojemu dvadeset godina predaje metodiku nastave povijesti. Od 1988. je izvanredni, a od 1996. redoviti profesor. Povjerena mu je dužnost pročelnika Odsjeka, a povremeno predaje i na drugim sveučilištima. Pisac je više metodičkih priručnika, udžbenika i didaktičkih pomagala za nastavu povijesti, a niz godina piše udžbenike povijesti za osnovne i srednje škole.
Prof. dr. sc. Filip Potrebica poglavito je bio povjesničar Požeštine. Autor je mnogobrojnih rasprava, stručno-znanstvenih radova iz prošlosti požeške Gimnazije, Grada Požege i Požeške županije, te povijesti Slavonije od 17. do 19. stoljeća. Šezdesetih godina prošloga stoljeća pokreće brojna lokalna stručna izdanja: Požeški zbornik (1961), Vjesnik Historijskog arhiva i Muzeja Požeške kotline (1962), Omladinska riječ (1965), Traženja (1969), Almanah Zlatna dolina (1970). Napisao je i Povijest knjižnica Požeške kotline (1976), Povijest vinogradarstva i podrumarstva u Požeškoj kotlini(1983), Požeška županija za revolucije 1848.–1849. (1984), Obrt u gradu Požegi i Požeškoj kotlini (1985), Razvoj elektrifikacije i plinofikacije u Požeškoj kotlini (1988), Tri stoljeća požeške gimnazije (1994), Požega: crkva Svete Terezije Avilske (1996). Također je od 1995. pokretač i glavni urednik časopisa Zlatna dolina te edicije Biblioteka Posegana, s desetak novih ili reprintiranih naslova o povijesti zapadne Slavonije. Prof. dr. sc. Tvrtko Jakovina svojevremeno je kazao kako je „Požega zahvaljujući tome postala jedan od rijetkih manjih gradova koji su svake godine o svojoj povijesti, prirodoslovlju ili etnološkoj baštini dobivali nove i originalne znanstvene prinose. Zahvaljujući radovima prof. Potrebice, možemo s većom sigurnosti pisati i razumijevati povijest Slavonije, a onda i Hrvatske.“
U lipnju 2011. godine u prostoru požeške gimnazije organizirana je izložba „Prof. dr. sc. Filip Potrebica (1933.- 2003.)–najbolji istraživač Požege i Požeške kotline“. Prikazani su svi radovi ovog poznatog hrvatskog povjesničara, među kojima je središnje mjesto zauzimalo devet njegovih knjiga i gotovo svi radovi koje je napisao, ili izdanja koja je pokrenuo.
Grad Požega je 1994. godine prof. Potrebici dodijelio godišnju nagradu, 2008. je proglašen počasnim građaninom, a 2010. dobio je nagradu za životno djelo Požeško-slavonske županije. Odlukom Gradskog vijeća, Požega je 2012. godine dobila ulicu s njegovim imenom, u bivšoj Istarskoj. Svojim jedinstvenim i plodonosnim radom zauzeo je značajno mjesto među istaknutim povjesničarima Požeštine te u hrvatskoj historiografiji. Filip Potrebica preminuo je u Požegi 16. listopada 2003. godine. Nakon duge i teške bolesti umro je u 71. godini života, kratko vrijeme poslije odlaska u zasluženu mirovinu, a pokopan je na požeškom groblju sv. Ilije.
Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.