POŽEGA – Visoka potrošnja energije u procesima proizvodnje vina predstavlja značajan faktor cijene vina. Da bi ostali konkurentni, proizvođači vina moraju trajno pronalaziti nova rješenja za poboljšanje energetske učinkovitosti, a time i smanjiti proizvodne troškove. Kontinuirano i učinkovito upravljanje postojećim resursima, uvođenje obnovljivih izvora energije kao što su: energija sunčevog zračenja, geotermalna energija, energija vode, energija vjetra, biogoriva, biomase i dr., postalo je imperativ i jamac opstanka na oštrom tržištu vina. Pri tome nužna je suradnja vinara i projektanata, kao i akademske zajednice, proizvođača oprema u vinarstvu i vinogradarstvu.
Hrvatska komora inženjera strojarstva, Područni odbor Osijek i Veleučilište u Požegi održalo je seminar o gospodarenju energijom i obnovljivim izvorima u proizvodnji vina.
-U vinarstvu i odvijanju procesa glavnina otpada pripada “komu” koja u sebi sadrži peteljke, sjemenke koje su visoko bogate tvarima, mineralima, uljima, a koje se koriste u prehrani, kozmetici i industriji kao ulja za visoko precizne strojeve, ali prvenstveno kao ulja koja imaju visoku vrijednost na tržištu. Otpad koji mi sada to samo tako nazivamo u stvari je jedna visoko vrijedna sirovina – rekao je Mario Jakobović, viši predavač na Veleučilištu u Požegi.
Dekan požeškog Veleučilišta dr.sc. Dinko Zima je istakao kako su četiri predavanja održana na inicijativu Hrvatske komore inženjera strojarstva ina kojem će uz ostale sudjelovati studenti, profesori, a i učenici srednje škole čime će se dati doprinos u općem podizanju znanja o održivom gospodarenju energijom s naglaskom na vinogradarstvo i vinarstvo.
Na razini godine Hrvatska komora inženjera strojarstva, Područni odbor Osijek organizira desetak predavanja pa je tako i ovo organizirano u suradnji s Veleučilištem u Požegi.
-Prezentirat ćemo nove tehnologije u obradi otpada koji nastaje u vinarstvu i vinogradarstvu. Kroz niz predavanja strojari će pokušati saznati kako se i na koji način oni mogu uključiti u proizvodnju opreme kojom se prerađuje nastali otpad – istakao je Zvonko Tepeš, jedan od članova Hrvatske komore inženjera strojarstva.