Požega.eu
Promjena teme
Prijava
Pretraži Požega.eu

PREHRANA UČENIKA: Požeško-slavonska županija među tri gdje najmanje djece imaju obroke u školi

PRIJE 7 GODINA
TEKST: Jelenko Topić

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
Požega.eu | PREHRANA UČENIKA: Požeško-slavonska županija među tri gdje najmanje djece imaju obroke u školi Požega.eu | PREHRANA UČENIKA: Požeško-slavonska županija među tri gdje najmanje djece imaju obroke u školi

PRIJE 7 GODINA
TEKST: Jelenko Topić

Prilagodba teksta ▼
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED



POŽEGA / ZAGREB – Redakcija obrazovanja i znanosti Hrvatske radiotelevizije provela je projekt „Prehrana u školi“ čiji su rezultati ovog petka predstavljeni u programu HTV-a. Urednica Sunčica Findak je pohvalila suradnju sa svim  županijama, gradovima i općinama, ali i s Ministarstvom obrazovanja. Podaci pružaju odličan pregled kako i gdje se hrane naši učenici. I zaključak je ovaj -  stanje u školstvu u Hrvatskoj, nejednaki uvjeti, preslika su i u ovoj temi.

-Možda neki smatraju da ova tema nije relevantna za školski sustav, međutim države koje imalo drže do svojih učenika i obrazovnog sustava upravo smatraju da zdrava prehrana itekako utječe na školski uspjeh- naglasila je urednica Findak. Navela je kako od 898 osnovnih škola 747 imaju školsku kuhinju. Najmanje matičnih škola sa školskim kuhinjama je u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, Splitsko-dalmatinskoj i Zadarskoj županiji. Od 1188 područnih osnovnih škola 465 ima školsku kuhinju. Najmanje djece ima organiziranu prehranu u područnim školama u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, Požeško-slavonskoj županiji i Virovitičko-podravskoj županiji. U Slavoniji smo naišli na podatke gdje su gdje su izvrsno organizirane školske kuhinje. U Hrvatskoj je od ukupno 321 tisuće učenika, 60 posto uključeno je u školsku prehranu. 83 posto ima organiziranu prehranu jedanput tijekom dana, a 16 posto dva ili tri obroka tijekom dana. Govoreći o podacima koje su prikupili, Sunčica je rekla kako u jednoj školi niti jedan učenik ne koristi usluge kuhinje, u drugoj pak imaju kuhinju ali nemaju odobrenje ministarstva da otvore radno mjesto kuhara. S druge pak strane, kaže, ima županija gdje besplatnu prehranu ima više od 5 tisuća učenika, gdje imaju posebnu prehranu za učenike islamske vjeroispovijesti, posebnu za  učenike dijabetičare ili one s alergijama. Navela je primjer Finske gdje od 1948. godine serviraju zdrave i besplatne obroke za sve učenike smatrajući da je njihovoj djeci zdrav obrok  potreban kako bi postizali što bolje uspjehe. Dr.sc. Ivana Pavić Šimetin, dr. med., voditeljica Službe za školsku medicinu, mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti HZJZ-a, izjavila je da bi učenici trebali jesti tri porcije povrća dnevno, a dvije porcije voća. No situacija je takva da samo svaki treći učenik to konzumira i to samo jednom dnevno. Osim toga, svaki drugi srednjoškolac ne doručkuje redovito, a svaki treći konzumira slatko i gazirano piće.

/Foto: Arhiva, pozega.eu/



Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

POŽEGA VREMENSKA PROGNOZA
Izdvojeno
Novo