Požega.eu
Promjena teme
Prijava
Pretraži Požega.eu

ZANIMLJIVO IZDANJE KUTJEVAČKE ŠKOLE: Osnovci pripremili monografiju o križevima i krajputašima svoga kraja

16.2.2023. u 13:35
TEKST: Jelenko Topić

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

16.2.2023. u 13:35
TEKST: Jelenko Topić

Prilagodba teksta ▼
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Objavljena je monografija Kutjevački križevi krajputaši – svjedoci vjere i povijesti nastala kao rezultat projekta učenika i djelatnika Osonovne škole Zdenka Turkovića, a uz potporu Ministarstva znanosti i obrazovanja za međunarodnu suradnju osnovnih i srednjih škola u ovoj školskoj godini. Osim izrade monografije projektom je predviđeno da učenici i učitelji ove škole posjete Vojvodinu, upoznaju se s vjerom i poviješću tamošnjih Hrvata, razgledaju znamenitosti, a domaćinima predstave svoju vjeru i povijest kroz monografiju.

U izradi monografije korišteni su podatci i lokacije križeva koje su učenici sami istražili ili po kazivanju starijih mještana ili su bili dostupni u župnim spomenicama. Pomnijim istraživanjima vjerojatno bi se došlo do još podataka o pojedinim križevima krajputašima. Učenici su u obilasku lokacija primijetili i brojne obiteljske  - zavjetne kapelice koje svjedoče o vjeri stanovnika ali one neka budu tema nekih drugih projekata.

Škola je zahvalila učenicima i djelatnicima škole kao i mještanima koji su sudjelovali u nastanku ove monografije, te Ministarstvu znanosti i obrazovanja koje je financiralo projekt,  prijateljima iz vojvođanskog mjesta Tavankut – Hrvatskom prosvjetnom društvu Matija Gubec, koji će ugostiti Kutjevčane tijekom travnja i svima koji su se na bilo koji način uključili i sufinancirali izradu i tisak monografije među kojima je vlč. Ivan Štivičić.

Učenici koji su sudjelovali u projektu i koji će posjetiti Vojvodinu su: Katarina Rast, Aleksandra Brkić, Luka Malčić, Tena Prpić, Nikolina Lukičević, Jure Soldo, Lea Galić, Mihaela Solanski, Mia Farbašić, Marta Smojver, Lana Baričević, Petra Leopoldović, Tara Hrvojević, Ines Ninić, Lana Klajn i Josipa Lučić.

Osim navedenih učenika u projekt namjeravaju uključiti i nagraditi putovanjem  u Vojvodinu i sve učenike škole koji ove godine budu sudjelovali na županijskim natjecanjima.

Monografiju je grafički uredila Matea Bilić, lekturu i korekturu odradila je prof. Zdenka Ugarković, a sadržaj i fotografije obogatili su Josip Mažar i Milorad Bandalo.









 

Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

POŽEGA VREMENSKA PROGNOZA
Izdvojeno
Novo