31.10.2021. u 01:45
TEKST: D.K.
Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
31.10.2021. u 01:45
TEKST: D.K.
Ustavni stručnjak dr. Mato Palić za Slobodnu Dalmaciju komentirao je najnoviji sukob predsjednika Zorana Milanovića i ministra obrane Marija Banožića, a u cijelu priču uključen je i Robert Hranj, načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga.
Palić čitavu ovu situaciju smatra prilično ružnom. "Za sve bi bilo bolje da se tenzije koje postoje smanje i da se problemi rješavaju kroz suradnju između tijela vlasti. Ustav postoji kako bi ograničio vlast, a ne kao sredstvo za jačanje vlastitog položaja. Tko god to bio, na kojoj god se funkciji nalazio i na koji god način bio biran", rekao je.
Pritom podsjeća na to da je Ustav koncepcijski postavljen tako da potiče suradnju, a ne sukob.
"Dioba vlasti podrazumijeva ne samo da se vlast dijeli, nego i propisuje da su tijela vlasti dužna međusobno surađivati jedna s drugima. To je tako i prema Ustavu i prema zakonima, i to se odnosi i na središnja tijela vlasti, poput Sabora, Vlade, predsjednika Republike i sudbenu vlast, kao i sva ostala tijela vlasti okomito prema dolje", naglasio je Palić.
Što se pak tiče konkretne situacije, odnosno sukoba predsjednika Republike i ministra obrane, Palić naglašava da su pravila igre propisana. I da ih se glavni akteri trebaju pridržavati. "Osim ustavne odredbe u kojoj jasno piše da je predsjednik države vrhovni zapovjednik, postoji i Zakon o obrani i Zakon o službi u oružanim snagama. Tim zakonima je jasno propisana uloga i predsjednika Republike i ministra obrane, i načelnika Glavnog stožera. Ti su zakoni doneseni 2013., u vrijeme dok je sadašnji predsjednik Republike bio premijer, i teško bi bilo zaključiti da on ne zna što u njima piše", rekao je ustavni stručnjak u razgovoru za Slobodnu Dalmaciju.
Za njega dileme oko toga je li Milanović smio zabraniti Banožiću da govori u Požegi, dileme nema. "Da kažem pomalo grubo, vojarna nije njegova šupa da on u njoj ministru može zabraniti da govori. Predsjednik je vrhovni zapovjednik i ako doista između njega i vojske nema nikoga, kako on može zabraniti da govori osobi koja nije vojnik, niti je u službi u oružanim snagama? A ministar obrane je civil", naglašava Palić.
Admiral Hranj se, prema njegovom mišljenju, našao između dvije vatre. Hranj tvrdi da je postupao po zapovijedima te da kao profesionalni vojnik ne može dati ostavku. "Problem nije u admiralu Hranju, on je definitivno u najlošijoj situaciji. Problem je u nekomunikaciji i nesuradnji. Ovdje je s jedne strane usmena zapovijed, a s druge strane Ustav i zakoni. Članak 20. Ustava kaže da svatko tko se ogriješi o prava i slobode, a sloboda govora je ustavom zajamčeno pravo, je osobno odgovoran. Da se sve ovo skupa ne bi nastavilo, treba slijediti jednostavnu formulu: razuma više, a emocija manje", ocjenjuje Palić.
Izvor: direktno.hr
Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.