Požega.eu
Promjena teme
Prijava
Pretraži Požega.eu

U POŽEGI ROĐEN NA DANAŠNJI DAN: Armin Pavić-književni povjesničar, prevoditelj i sveučilišni profesor

PRIJE 1 MJESEC
TEKST: I. Tomić
FOTO: Arhiva

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
Požega.eu | U POŽEGI ROĐEN NA DANAŠNJI DAN: Armin Pavić-književni povjesničar, prevoditelj i sveučilišni profesor Požega.eu | U POŽEGI ROĐEN NA DANAŠNJI DAN: Armin Pavić-književni povjesničar, prevoditelj i sveučilišni profesor

PRIJE 1 MJESEC
TEKST: I. Tomić
FOTO: Arhiva

Prilagodba teksta ▼
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Na današnji dan 29. ožujka 1844. u Požegi je prije 180 godina rođen Armin Pavić, hrvatski književni povjesničar, prevoditelj i sveučilišni profesor. Gimnaziju pohađa u rodnom gradu i Zagrebu, a klasičnu filologiju i slavistiku diplomira 1864 u Beču. Kao gimnazijski profesor službovao je u Osijeku, Požegi i Zagrebu, a od 1866. do 1868. u Varaždinu. Od 1877. je izvanredni, a od 1880. redovni profesor za hrvatski jezik i književnost na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, na kojemu je bio i dekan (1882.–1883. i 1894.–1895.). Dužnost rektora zagrebačkog Sveučilišta obnaša od 1896. do 1897., redoviti član JAZU je od 1874. , a saborski zastupnik od 1884. do 1906. Od 1898. obavljao je dužnost predstojnika Odjela za bogoštovlje i nastavu Kraljevske zemaljske vlade u Zagrebu, a umirovljen je 1904. godine.


Armin Pavić je u mladosti objavljivao pjesme i pripovijetke, prijevode i kazališne kritike u „Dragoljubu“ i „Vijencu“. Poznatiji je kao znanstveni djelatnik, a bavio se književnom teorijom i literarnom poviješću. Pisao je kazališne i književne kritike u brojnim ondašnjim književnim i kazališnim časopisima. Ponajviše je pisao za ediciju „Stari pisci hrvatski“, a priredio je djela Ivana Gundulića i Junija Palmotića. Bio je poznat po tome što je sudjelovao u raspravi o podrijetlu Gundulićeva „Osmana“, tvrdeći u početku da su ga napisala dva pisca, a poslije se priklonio stajalištu o postojanju dvaju manjih spjevova koji su tek naknadno spojeni u jedan. U Izvješću Požeške gimnazije za školsku godinu 1870/71. objavio je raspravu »Kako se je izgubilo 14. i 15. pjevanje Gundulićeva Osmana?«, te je odmah privukao veliku pozornost kulturne javnosti. Nastala je polemika u kojoj se Pavićevoj tezi suprostavio Franjo Marković, a većina sudionika priklonila se kasnije Markovićevoj tezi. Zanimljivo je da je to prva znanstvena polemika u povijesti hrvatske književnosti.


Jedno od prvih Pavićevih djela je „Historija dubrovačke drame“ (1871), zajedno s monografskim raspravama o Ivanu Gunduliću (Estetička ocjena Gundulićeva Osmana, 1879; Postanje Gundulićeva Osmana, 1913) i J. Palmotiću (Junije Palmotić, 1883). Zanimljiv je to književnopovijesni prinos istraživanju hrvatske ranovjekovne književnosti, a Pavić je svrstan među značajnije književne povjesničare starijega naraštaja. On se tako odmaknuo od usko filološkog pristupa književnoj građi i krenuo putem sustavnijeg književnopovijesnog istraživanja. 


Kao književni povjesničar Pavić je objavio brojne članke, eseje i studije o hrvatskim piscima Juniju Palmotiću, Ivanu Tonku Mrnaviću, Đuri Daničiću. Posebno je istraživao književno stvaralaštvo Marina Držića te mu je među prvima posvetio veću pozornost. Pisao je o problemima narodne poezije, a objavio je brošuru o caru Porfirogenetu. Najvažniji su mu radovi spomenuta „Historija dubrovačke drame“ iz 1871. i ˝Studije o hrvatskom akcentu˝(1881). Od njegovog prevoditeljskog rada vrijedno je izdvojiti prijevode Anakreontove lirike u „Vijencu“ te zapažen i vrstan prijevod Aristotelove „Poetike“ s iscrpnim komentarima. Armin Pavić umro je 11. veljače 1914. u Zagrebu u 70. godini života.



Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.