Požega.eu
Promjena teme
Prijava
Pretraži Požega.eu
MUZEJ BEĆARCA U PLETERNICI

U četvrtak 22. veljače okrugli stol “Glagoljica, pismo koje spaja“

20.2.2024. u 06:37
TEKST: I. Tomić
FOTO: Plakat

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
Požega.eu | U četvrtak 22. veljače okrugli stol “Glagoljica, pismo koje spaja“ Požega.eu | U četvrtak 22. veljače okrugli stol “Glagoljica, pismo koje spaja“

20.2.2024. u 06:37
TEKST: I. Tomić
FOTO: Plakat

Prilagodba teksta ▼
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Hrvatska glagoljica povijesno je hrvatsko pismo te jedan od nezaobilaznih simbola nacionalnoga identiteta. Grad Pleternica, odnosno njegovo naselje Brodski Drenovac, te susjedni Lovčić koji administrativno pripada Općini Brodski Stupnik, donedavno su bili jedini poznati lokaliteti na kojima je pronađena hrvatska glagoljica u Slavoniji, sve dok 2018. nije pronađeno brončano zvono s urezanim natpisom na uglatoj glagoljici na lokalitetu crkve sv. Luke u Novskoj.
Pleternica i Novska već odavno u raznim projektima stvaraju okvir za kvalitetan društveni i gospodarski razvoj kao preduvjet za opstanak, što je bio jedan i od temelja za razvijanje prijateljstva između ova dva grada. Glagoljicom, kao pismom koje spaja, ovi gradovi samo su dodatno pojačali svoje prijateljske veze zajedničkim njegovanjem slavonske kulture, običaja i identiteta.


Okruglim stolom 22. veljače, pod nazivom „Glagoljica, pismo koje spaja“, u IC Muzeju bećarca, s početkom u 12 sati, započet će Dani hrvatske glagoljice i glagoljaštva koje zajedničkim snagama organiziraju Gradovi Pleternica i Novska. Bit će održana i promocija knjige „Brendiranje kulturom: glagoljica“ prof. dr. sc. Jasne Horvat i prof. dr. sc. Josipe Forjan.  Sve do završetka ove manifestacije 29. veljače građani će moći sudjelovati u raznim drugim događajima, od izložbe „Živa glagoljica otoka Krka“, pa sve do tečaja glagoljice za odrasle u Gradskoj knjižnici i čitaonici Ante Jagar u Novskoj.
 



Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

POŽEGA VREMENSKA PROGNOZA
Izdvojeno
Novo