U 52. godini života preminuo nekadašnji zapovjednik Središta za obuku pješaštva Požega brigadir Berislav Jezidžić

Autor: DK

Umirovljeni brigadir Berislav Jezidžić (52) kao visoki časnik obnašao je brojne odgovorne dužnosti u Oružanim snagama Hrvatske vojske. Od 20. 10. 2000. do 20. 02. 2003. godine bio je zapovjednik Središta za obuku pješaštva Požega kroz koje je prošao veliki broj ročnika na tada redovnom odsluženju vojnog roka.

Glavni urednik sbplus web portala i njegov suborac Jerko Zovak dirljivim riječima u objavljenom članku između ostalog je napisao.

UMJESTO da on to čini meni, jer sam 16 godina stariji, eto, nekròlog pišem ja njemu, suborcu i prijatelju, 22. prosinca 2020. u požeškoj bolnici preminulom dragovoljcu 108. br. ZNG,  brigadiru Hrvatske vojske Berislavu Jezidžiću.

-Beco, kako smo ga svi zvali, zaista se nesebično trošio kako bi svoje nesporno veliko vojno znanje i profesionalno vojničko ponašanje prenio na suradnike i podčinjene te isto energično branio pred nadređenima – između ostalog piše Zovak opisujući u nastavku kako je Beco iz svog sela, Slavonskog Šamca, odmah po završetku osnovne škole 1983. otišao u Srednju vojnu školu, a potom na Vojnu akademiju te da su ga njegovi suseljani ‘izgubili iz vida’ do 1991. kad je napustio JNA, vratio se kući te sebe i svoje znanje stavio na raspolaganje Hrvatskoj vojsci u povojima.

-Mada ih u to vrijeme nije bilo previše, politički mudri i vojnički neuki, lideri tadašnje Općine Slavonski Brod, u Hrvatsku vojsku  primali su Hrvate obrazovane u JNA koji su pokazali spremnost i poginuti za domovinu čija sudbina je tada ‘visjela o koncu’ zbog velikosrpske pobune u zemlji i agresije izvana – nastavlja Zovak naglašavajući da je prije nego se proslavio na zapadnoslavonskom bojištu, kad je kao zapovjednik postrojbe osobno sjeo u tenk s kojim je iz Kovačevca napao ‘kolege’ u Mašiću – kad je ‘smrti gledao u oči’ vidljive u neprijateljskoj tenkovskoj cijevi koja prema njemu ispaljuje tane – Becu je njegovo selo zavoljelo jer je 17. rujna u poslijepodnevnim satima ‘razoružao’ posade šest Borbenih vozila pješaštva.

Brigadir Berislav Jezidžić, po narodnosti je Hrvat, oženjen i ima troje djece. Kao poručnik oklopno-mehaniziranih jedinica, Hrvatskoj vojsci pristupio je 30. kolovoza 1991., a kao brigadir HV umirovljen je 10. prosinca 2018. godine.  

Tijek službe u Oružanim snagama Republike Hrvatske. 
Od 30. 08. 1991. do 30. 09. 1993. –  zamjenik zapovjednika-načelnik stožera, zapovjedništvo, 108.brigada HV Slavonski Brod;
Od 01. 10. 1993. do 30. 06. 1996. – načelnik stožera brigade, stožer, zapovjedništvo, 123.brigada pješačka Požega;
Od 01. 07. 1996. do 31.05.1997. – ostala stanja u službi, 123.brigada pješačka Požega
Od 01. 06. 1997. do 10.06.1997. – načelnik opskrbne struke, opskrbna struka, odsjek za logistiku, zapovjedništvo, 123.brigada pješačka Požega;
Od 10. 06. 1997. do 19. 06. 2000. – zapovjednik bojne, zapovjedništvo, 1. pješačka bojna, 123. brigada pješačka Požega;
Od 19. 06. 2000. do 20. 10. 2000. – zapovjednik brigade, 616. pješačka brigada – Slavonski Brod;
Od 20. 10. 2000. do 20. 02. 2003. – zapovjednik središta, središte za obuku pješaštva – Požega;
Od 20. 02. 2003. do 11. 09. 2005. – zapovjednik brigade, zapovjedništvo, 3. gardijska oklopno-mehanizirana brigada Vinkovci;
Od 11. 09. 2005. do 02. 02. 2007. – na školovanju, ostala stanja u službi, zapovjedništvo za združ. izobr. i obuku “Petar Zrinski”;
Od 02. 02. 2007. do 30. 09. 2007. – načelnik odjela, odjel oklopništva HKoV, odjeli rodova i struka HKoV, zapovjedništvo Hrvatske kopnene vojske
Od 01. 10. 2007. do 31. 01. 2010. – načelnik ratne škole, Ratna škola “Ban Josip Jelačić”;
Od 01. 02. 2010. do 30. 11. 2011. – načelnik odjela, odjel za operativno planiranje, uprava za operativneposlove i obuku;
Od 01. 12. 2011. do 30. 11. 2015. – viši stručni savjetnik – vojni izaslanik RH u Turskoj, Azerbejdžanu i Afganistanu, Odsjek regija II, Odjel bilaterale, Služba za međunarodnu obrambenu suradnju;
Od 01. 12. 2015. do 31. 12. 2015. – Personalna uprava;
Od 01.01.2016. do 16. 06. 2018. – načelnik središta, Operativno središte, Zapovjedno operativno središte;
Od 16. 06. 2018. do 10. 12. 2018. – Zapovjedno operativno središte 

Broj sudjelovanja u mirovnim misijama: 1
Od 24. 02. 2010. – 15. 09. 2010. – časnik, ISAF Afganistan na dužnosti zapovjednika 15. HRVCON 
Sudjelovanje u Domovinskom ratu:
Od 30. 08. 1991. – 30. 09. 1993. – djelatni sastav, 108. brigada HV ‘R’ – Slavonski Brod
Od 01. 10. 1993. – 30. 06. 1996. – djelatni sastav, 123. brigada HV ‘R’ – Požega 
Dodjela čina i promaknuća: pukovnik, 10. 03. 1992.; brigadir, 26. 05. 2003. 

Odlikovanja pohvale i nagrade: Spomenica domovinskog rata i Spomenica domovinske zahvalnosti, Pohvala zapovjednik korpusa, Ručni sat s posvetom načelnika GS OS RH, Pohvala Zapovjednik HKoV. 

Završene vojne škole: Ratna škola OS RH “Ban Josip Jelačić”; Ratna škola; Časnička škola – priznavanje temeljem Odluke MO; PfP Military Language Training Centre – MLTC, Military English Language – Course; Hrvatsko vojno učilište; Vojno diplomatska izobrazba (TOD). Vojno diplomatska škola: Canadian Forces Language School, English Language Training Short Course

Uz vojne počasti, s brigadirom Berislavom Jezidžićem, na mjesnom groblju u Slavonskom Šamcu, oprostit će se njegova rodbina, prijatelji i suborci u srijedu, 23. prosinca 2020. godine u 11.00 sati.

Više iz kategorije