22.4.2023. u 11:00
TEKST: D.M.
Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
22.4.2023. u 11:00
TEKST: D.M.
Ovoga proljeća šljive u voćnjaku obitelji Andrije Mitrovića iz Lukača obilno su cvale i obećavaju obilan urod. Još se ne vidi kako je prošla oplodnja i što su pčele i kukci učinili. Urod ovisi i o intervencijama voćara kao što su rezidba, gnojidba i zaštita. Ipak, ovaj voćar najviše se pribojava kasnog mraza kada su šljive najosjetljivije i mogu znatno umanjiti urod pa čak i uništiti.
Kakvo je stanje sa urodom doznat će se u lipnju kada je takozvano „čišćenje“ i kada će otpasti neoplođeni plodovi.
Mitrovići imaju nešto više od pet hektara, mladih nasada šljiva. Riječ je o sortama stenli ali najviše je poznatih čačanskih selekcija imena najbolja, rodna i ljepotica. Brigu oko šljivika sve više preuzima Andrijin sin Josip, mladi agronom koji je ostao na obiteljskom imanju koje se nasljeđuje „ s koljena na koljeno“. Andrija je naslijedio oca, a Josip nastavlja obiteljsku tradiciju.
Šljive dolaze u puni rod pa će osim konzumne biti i za preradu u marmelade i džemove, pečenje rakije. Stoga se planira gradnja mini destilerije čime bi se zaokružila tehnologija prerade, a poznato je da se šljiva najbolje čuva destilirana. Tada je neograničenog roka trajanja.
Obitelj Andrije Mitrovića su i poznati vinogradari u čijem se podrumu pije vrhunska graševina. Nedavno su kupili susjedne okućnice na kojima će organizirati gospodarske zgrade i odvojiti ih od stambenog prostora.
U šljiviku i vinogradu većinu poslova obavljaju sami što im olakšava mehanizaciju koju su kompletirali. Povremeno uzimaju sezonce koje se u zadnje vrijeme sve teže nalaze.
Tekst i foto: D. Mirković
Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.