21.4.2025. u 13:28
TEKST: Jelenko Topić
Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
21.4.2025. u 13:28
TEKST: Jelenko Topić
Nekadašnji građanin Požege Đuro Mesić autor je monografije o mjestu Novo Čiče pokraj Velike Gorice. Promocija njegove desete knjige će se održati u četvrtak, 24. travnja u prostorijama KUD-a Čiče.
– Istraživao sam povijest svoje obitelji, od 2003. do 2005. godine skupio sam toliko materijala da su me profesor iz Senja Enver Ljubović i profesor povijesti Željko Holjevac, nagovorili da napišem knjigu. To je za mene bio izlet u nepoznato, ali su me oni ohrabrili i pomogli – kazao je umirovljeni branitelj Mesić o svojim počecima.
Već sljedeće godine napisao monografiju uz 50 godina nogometnog kluba u rodnim Golobrcima. Zatim je istraživao suprugine pretke u Lici, u Župi Podlapača o kojoj je napisao tri knjige. Treća je objavljena je uz 320 godina postojanja Župe, a taj rad otvorio mu je vrata ustanova te niz mogućnosti pristupa informacijama. Potom je napisao monografiju Golobrdaca, a to je ponovio i s majčinim rodnim selom, Donji Emovci. Na nagovor župnika katedralne crkve u Požegi, napisao je monografiju o mjestu Mihaljevci.
– U Turopolje sam se doselio 2007. godine, moja istraživačka znatiželja bila je još jača jer sam došao u nepoznatu sredinu. Informacije o Novom Čiču od prvog dana bile su ograničene i za mene dosta nepovoljne jer sam sklon podacima u dokumentima, starim knjigama, a ne po priči ‘rekla-kazala’ koja često ode u suprotnom smjeru od istine – ističe Mesić dodajući da mu je to bio izazov te je počeo prikupljati ljetopise, stare novine, lokalne knjige o lovcima, Turopoljskom lugu, veterinarstvu i slično, ali je o Novom Čiču pronalazio uglavnom šture informacije koje su stale u dvije do tri rečenice.
– Uvodno sam pisao o mjestu – razvoju, izgradnji, proširenju, industriji, tramvaju i drugim znamenitostima zbog kojih je svojevremeno bio jako industrijsko središte. U drugom poglavlju je jedna od najstarijih župa u Turopolju, od samih početaka do popisa svih župnika, a prvi je bio 1501. godine. Pažnju sam posvetio sakralnim građevinama, što je prethodilo crkvi današnjeg oblika i svim kapelicama koje pripadaju Župi – zaključio je Đuro Mesić.
U nastavku knjige, Mesić se bavi školstvom koje je osnovano 1858. godine, dok se u nekadašnje školske zgrade smjestilo sadašnje kulturno-umjetničko društvo. Pozabavio se i udrugama, od kojih je najstarija Dobrovoljno vatrogasno društvo koje je proslavilo 130 godina postojanja. Slijedi Pjevačko-tamburaško društvo Javor te sve ostale udruge koje su predstavljene redoslijedom osnivanja. Najponosniji je, zaključuje Mesić, na popis svih žrtava svih ratova na području Novog Čiča.
Na promociji knjige će, uz autora, govoriti župnik Župe sv. Ivana Krstitelja vlč. Marijan Prepeljanić, koji je bio kapelan u Požegi, te župnik u Gaju i Antunovcu pokraj Lipika vrativši se nakon osnivanja Požeške biskupije u svoju matičnu Zagrebačku biskupiju. Dakako o monografiji će još govoriti i njen urednik Stipo Bilić, dok u glazbenom dijelu sudjeluje glazbena skupina KUD-a Čiče.
Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.