13.2.2024. u 07:19
TEKST: I. Tomić
Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
ROĐEN NA DANAŠNJI U PLETERNICI: Željko Pauše-matematičar, sveučilišni profesor i prvi pleternički doktor znanosti
13.2.2024. u 07:19
TEKST: I. Tomić
U Pleternici je 13. veljače 1933. godine rođen poznati hrvatski matematičar i sveučilišni profesor Željko Pauše. Osnovnu školu završio je u rodnom mjestu, gimnaziju u Požegi, a 1956. Prirodoslovno-matematički fakultet u Zagrebu. Kao profesor radi u osnovnim i srednjim školama u Pleternici, Đakovu i Zagrebu, zatim kao profesor matematike na Tehničkoj vojnoj akademiji i Pomorskoj akademiji u Zagrebu, te na zagrebačkom Građevinskom fakultetu. Godinu dana prije diplomiranja, u rodnoj je Pleternici bio nastavnik matematike u tadašnjoj osmogodišnjoj školi u školskoj godini 1955./ 56. , a nastavničko iskustvo stjecao je u tri paralelna odjeljenja sedmog u razreda.
Na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu je 1966. magistrirao s radom „Statističke metode u lingvistici“, a doktorirao je 1971. kao 38-godišnjak. Tema njegove disertacije imala je naziv “Matematička teorija komuniciranja pomoću šifre”. Potrebno je napomenuti da je Pauše prvi Pleterničanin koji je postao doktor znanosti. Bio je cijenjeni profesor Građevinskog fakulteta. U Zavodu za matematiku proveo je trideset godina, na početku 1975. kao izvanredni profesor, a od 1998. kao redoviti profesor u trajnom zvanju. Do dolaska na Građevinski fakultet radio je na Brodarskom institutu u Zagrebu, na Visokoj tehničkoj školi JNA u Zagrebu, gdje 1968. postaje docent, a 1972. izvanredni profesor. Predavao je i na poslijediplomskim studijima na Građevinskom, Prirodoslovno-matematičkom, Elektrotehničkom, Ekonomskom i Rudarsko-geološko-naftnom fakultetu u Zagrebu te Građevinskom fakultetu u Ljubljani. Bio je mentor na dva doktorata te nekoliko magisterija i diplomskih radova na PMF-u u Zagrebu.
Poslije doktoriranja sve više se uključuje u aktivnosti Društva matematičara i fizičara Hrvatske. U jednom dvogodišnjem mandatu bio je potpredsjednik, a odmah nakon toga u drugom dvogodišnjem mandatu predsjednik Društva. Potkraj sedamdesetih godina preuzeo je dužnost glavnog urednika stručno-metodičkog časopisa „Matematika“, koji je bio poznat ne samo u ondašnjoj državi Jugoslaviji nego i šire.
Prof. dr. sc. Željko Pauše objavio je niz znanstvenih radova u časopisima“Matematika“, „Automatika“ i „Glasnik matematički“, a poznat je kao pisac matematičkih udžbenika. Objavio je knjige: „Uvod u teoriju informacija“(1972)., „Vjerojatnost, informacija-stohastički procesi“(1974), „Matematika 7“ (1984. i druga izdanja), „Uvod u matematičku statistiku“(1993.), „Uvod u teoriju informacije“(2003), „Matematika i zdrav razum“(2007) i dr. U knjizi „Matematika i zdrav razum“ na popularan je način opisao događaje u povijesnom razvoju matematike, jezikom razumljivim i nematematičarima. Sudjelovao je na raznim domaćim i znanstvenim skupovima, te na nekoliko projekata, čime je jačao svoj matematički znanstveni doprinos, kao i vrlo plodnu suradnju sa znanstvenicima iz područja građevine.
U svom rodnom mjestu u mladosti se bavio nogometom, igrajući za mjesni pleternički nogometni klub. Treba podsjetiti da su u povodu obilježavanja 90. godišnjice postojanja Nogometnog kluba Slavije, u studenom 2016. godine, uručena priznanja svim živućim članovima, starijim od 70 godina, za nesebični rad na očuvanju opstojnosti i podizanju kvalitete kluba. Među šesnaestoricom nekadašnjih igrača koji su dobili priznanje bio je i Željko Pauše. Njegov omiljeni hobi bio je planinarenje, a tijekom planinarskih pohoda boravio je u brojnim državama svijeta te napisao zanimljivu knjigu “Volim putovati“. Nakon kratke i teške bolesti, ovaj poznati Pleterničanin preminuo je 10. srpnja 2023. u 91. godini života, a pogreb je obavljen na zagrebačkom Krematoriju u krugu članova njegove obitelji.
Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.