19.2.2024. u 07:06
TEKST: I. TOMIĆ
FOTO: I. Tomić
Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
19.2.2024. u 07:06
TEKST: I. TOMIĆ
FOTO: I. Tomić
Na današnji dan 19. veljače 1938. godine rođen je u Pleternici Stjepan Zdenko Šivo, istaknuti agronom Požeštine i omiljeni dugogodišnji predsjednik Nogometnog kluba „Slavija“. Pučku školu završava u rodnom mjestu, a gimnaziju pohađa u Slavonskoj Požegi. Poljoprivredni fakultet u Zagrebu upisuje 1959., a diplomira 1963. godine. Poslije završenog studija radi kao dipl. ing. agronomije u poljoprivrednim organizacijama u Požeškoj kotlini. Prvo mu je radno mjesto u OOUR-u Kula, gdje je zaposlen kao referent ratarstva i tehnolog sve do 1970., postižući zapažene rezultate. Zatim u OOUR-u „Ratarstvo Ovčare“, u sastavu PPK Kutjevo, obavlja funkciju glavnog tehnologa. Osam godina kasnije imenovan je za direktora ove osnovne organizacije.
Radeći na mjestu rukovoditelja najvećeg OOUR-a u kutjevačkom Kombinatu, bio je na poslu iznimno omiljen i cijenjen među radnicima i kolegama, te na širem području. Isticao se kao vrlo dobar organizator te vrijedan i požrtvovan zaposlenik. Osim redovnih praktičnih poslova, bavio se i znanstvenim radom te je u suradnji sa stručnjacima zagrebačkog Poljoprivrednog fakulteta tijekom selekcije graha zaslužan za nastanak sorte „Kutjevački rani“, koja je njegovo koautorsko djelo. Na svojim parcelama pšenice različitih sorti obavljao je znanstvene pokuse. Među brojnim društveno-političkim i stručnim aktivnostima Stjepan Zdenko Šivo je obavljao i funkciju odbornika Vijeća udruženog rada Općinske skupštine i odbornika VUR-a Zajednice općina Osijek. Vrlo aktivan je bio kao član Mjesnih zajednica Pleternica, Kutjevo i Ovčare, predsjednik IDVD PPK Kutjevo te pojedinih sportskih društava.
U svoje slobodno vrijeme pokazivao je zanimanje za većinu sportova, posebice je volio nogomet i lov, a pomagao je i vatrogascima. Osobito je bio privržen Nogometnom klubu „Slaviji“ u Pleternici, premda nikada nije bio aktivni igrač. Svojim predanim radom isticao se kao dugogodišnji klupski djelatnik i predsjednik kluba. Najzaslužniji je za izgradnju, opremanje i uređenje stadiona koji sada nosi njegovo ime, a njemu u čast svake se godine organizira memorijalni turnir. Od 1976. do 1983. godine bilo je vrijeme kada se u Pleternici radilo na obnavljanju nogometnog stadiona i stvaranju boljih radnih uvjeta. Radovi su obuhvatili izgradnju svlačionica, drenažu i odvodnju otpadnih voda s igrališta odnosno kanalizaciju. U radnim akcijama sudjelovali su igrači, klupski funkcioneri, članovi uprave, brojni prijatelji i donatori, a osobito pleternički obrtnici, trgovci i tvrtke. Među njima se posebno isticao Stjepan Zdenko Šivo koji je bio organizator i voditelj radnih akcija te je spremno i energično sudjelovao u pojedinim fizičkim poslovima. Za svoje iznimne aktivnosti dobio je Orden rada sa srebrnim vijencem od predsjednika ondašnje države.
Iako je radio izvan Pleternice, Stjepan Zdenko Šivo svaki je slobodni trenutak posvećivao svom rodnom mjestu, dolazeći u obiteljsku kuću u nekadašnjem „Brđanskom sokaku“, danas Ulica bana Josipa Jelačića. Nije bio član Komunističke partije, a kao vjernik, veliki domoljub i rodoljub bio je politički nepoćudan te je još kao dječak, ali i kasnije, imao problema s tadašnjom milicijom jer je potajno pomagao izgradnji srušene mjesne crkve. Tijekom „Lipanjskih dana stvaralaštva“ u Pleternici znao se ponosno dovesti u svojoj kočiji iz Ovčara s lijepim lipicancima s kojima je sudjelovao u svečanoj povorci.
Bio je poznat po nastupima na sindikalnim sportskim igrama, a kao snažan i jak čovjek sudjelovao je često u svojoj momčadi natječući se u potezanja užeta. Zbog iznimno napornog rada i teškoća sa srcem, na jednom natjecanju je pao kao pokošen, a srce je zakazalo 20. rujna 1986. godine. Imao je samo 48 godina, a iza njega su ostali supruga i kći jedinica, njegova radna organizacija, poljoprivredna struka, njegova Slavija i Pleternica. Preminuo je čovjek koji, unatoč različitim pritiscima, nikada nije zatajio ljubav prema svojoj katoličkoj vjeri, hrvatskom narodu i rodnoj Pleternici.
Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.