Požega.eu
Promjena teme
Prijava
Pretraži Požega.eu

ROĐEN NA DANAŠNJI DAN: Tomislav Pirc-požeški sportski djelatnik, svestrani sportaš, pedagog i novinar

PRIJE 1 MJESEC
TEKST: I. Tomić
FOTO: Arhiva

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
Požega.eu | ROĐEN NA DANAŠNJI DAN: Tomislav Pirc-požeški sportski djelatnik, svestrani sportaš, pedagog i novinar Požega.eu | ROĐEN NA DANAŠNJI DAN: Tomislav Pirc-požeški sportski djelatnik, svestrani sportaš, pedagog i novinar

PRIJE 1 MJESEC
TEKST: I. Tomić
FOTO: Arhiva

Prilagodba teksta ▼
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Na današnji dan 31. srpnja 1930. u Beogradu je rođen Tomislav Pirc, legendarni požeški sportski djelatnik, svestrani sportaš, pedagog i novinar. U mjestu rođenja završava osnovnu školu, a zatim pohađa gimnaziju u Zagrebu i Požegi. Kao 16-godišnjak postaje 1946. junior tek osnovanog požeškog Nogometnog kluba „Jedinstvo“, a to je ujedno i početak njegovih sportskih aktivnosti. Nakon kraćeg bavljenja nogometom, postaje atletičar, a ubrzo završava kao košarkaš u „Mladosti“, koja je tada postojala na požeškoj gimnaziji. Kao svestrani sportaš sudjeluje u organizaciji raznih prvenstava, a pritom je aktivan skijaš i plivač. Na studij fizičkog odgoja i biologije odlazi u Zagreb 1951. godine, a završava ga u rekordnom roku. Zbog svoje svestranosti, redovnog polaganja ispita i organizacijskih sposobnosti, povjerena mu je funkcija predsjednika organizacije studenata fizičkog odgoja. Polaznik je niza tečajeva za suce i instruktore pojedinih sportskih grana te ih uspješno polaže. Zanimljivo je da već u studentskim danima postaje predavač iz skijanja.


Za Tomislava Pirca vrlo je značajna 1954. godina, kada kao nastavnik fizičkog odgoja dolazi u Osnovnu školu u Pleternicu, gdje dobiva prvo zaposlenje. U ovom mjestu Požeštine osniva Društvo za fizičku kulturu „Partizan“ te potiče izgradnju igrališta, a treba istaknuti da je u Društvu pokrenuo svestrane aktivnosti. Zaslužan je za djelovanje čak deset različitih sekcija koje su primjer u radu svim ostalim društvima. Osim toga neumorno održava tečajeve te gradi igrališta u Drenovcu i Kuzmici, a osobito je ustrajan borac za unapređenje nastave fizičkog odgoja. Zahvaljujući njemu, Pleternica postaje primjer dobrog i uzornog rada u fizičkoj kulturi. Rezultat toga je da su košarkaška i stolnoteniska ekipa, koje organizira i trenira, pod njegovim vodstvom bile najbolje u Slavoniji. Činjenica je da je tijekom petogodišnjeg boravka postavio čvrste temelje svim pleterničkim sportovima.


Pirc u ondašnju Slavonsku Požegu dolazi 1959. godine te kao nastavnik radi na Prvoj osnovnoj školi, današnjoj Osnovnoj školi Antuna Kanižlića. Rezultati njegova rada su vidljivi, pod njegovim vodstvom za kratko vrijeme izgrađen je školski sportski park, a 20. prosinca 1959. osnovan je Košarkaški klub Požega s muškom i ženskom ekipom. U početku košarkaši igraju na školskom igralištu, no već 1961. odlaze na Stadion malih sportova u Grabriku, koji je izgrađen inicijativom Tomislava Pirca. Ta godina osobita je važna za razvoj požeškog rukometa, jer je početkom kolovoza osnovan Rukometni klub Požega, koji seli s nogometnog igrališta u Grabrik. Bitno je napomenuti da na novom stadionu s košarkašima i rukometašima nastupaju tenisači, stolnotenisači, hokejaši, klizači, te povremeno i ostali požeški sportaši. Stadion malih sportova dobiva 1964. asfaltnu podlogu, 1965. izgrađene su svlačionice,1970. postavljen je krov, a 1980. godine Grabrik postaje višenamjenska sportska dvorana. Danas je to jedna od najljepših dvorana u ovom dijelu Hrvatske. Treba naglasiti da je iste godine dovršen i Športsko- rekreacijski centar kraj Orljave, s desetak betonskih košarkaških, odbojkaških i rukometnih igrališta i dva nogometna terena. Izgradnji požeškog ŠRC-a svojim je idejama doprinio upravo Tomislav Pirc.


Ovaj svestrani, energični i neumorni sportski djelatnik zaslužan je zbog izgradnje brojnih i kvalitetnih sportskih objekata te osnivanja niza klubova ne samo u Požegi, nego i u drugim mjestima Požeštine. Najzaslužniji je za izgradnju Gradske kuglane i streljane, Sportske dvorane Grabrik te Sportsko-rekreacijskog centra u Požegi. Inicijator je i pokretač izgradnje sportskih parkova u Kaptolu, Vetovu, Velikoj, Kutjevu, Pleternici, Brestovcu, Jakšiću, Kuzmici i Čaglinu. Pokrenuo je izgradnju većine nogometnih igrališta u Požeštini. Na razini tadašnje države Požega je 1965. i 1966. proglašena sportskim gradom i najboljom općinom, a 1968. je izabrana za najbolju sportsku općinu u Hrvatskoj. Zasluge za ova priznanja uglavnom pripadaju Tomislavu Pircu.
Dolaskom u Požegu, on pokreće i rad Savjeta za fizičku kulturu te obavlja dužnost savjetnika za fizičku kulturu u Zavodu za školstvo, pokrećući sve sportske akcije u Požegi i tadašnjem požeškom kotaru. Tako je pokrenuo rad Saveza sportova koji je osnovan 1. siječnja 1967., a svojim inicijativama pomogao je osnivanju Podsaveza u raznim sportovima: nogometu, rukometu, košarci, stolnom tenisu, plivanju i dr. Tada su Podsavezi bili nazivi za lige na razini tadašnjeg požeškog kotara ili Slavonske regije, a Pirc je u svim tim ligama bio tajnik te provodio natjecanja. U mnoštvu aktivnosti poticatelj je izgradnje školskih igrališta i osnivanja školskih sportskih društava na razini požeškog kotara. Tako je je požeški kotar, zahvaljujući uglavnom njemu, postao poznat kao jedan od najboljih sportskih krajeva Hrvatske. Pirc je organizirao različite tečajeve i seminara, vodio je i trenirao košarkaše, rukometaše, plivače, skijaše i stolnotenisače, a sve svoje slobodno vrijeme posvetio je fizičkoj kulturi. Poznat je kao organizator sportskih natjecanja u Požegi: Iako je 25 godina obnašao najvažniju funkciju u sportu, nije bio član nijedne političke stranke, niti je bio politički aktivan. Među njegovim brojnim nagradama i priznanjima, treba posebno izdvojiti dvije nagrade. Majsku nagradu Republičkog sekretarijata za prosvjetu. kulturu i fizičku kulturu dobio je 1962. godine, a dobitnike i tadašnjeg najvećeg priznanja u hrvatskom sportu-Trofeja Saveza za fizičku kulturu Hrvatske 1972. godine. U bivšoj državi to je bila najveća sportska nagrada, a iz nje je proizašla državna nagradu za sport „Franjo Bučar“, koju od 1991. godine dodjeljuje Hrvatski olimpijski odbor.


Pirc je o sportskom životu Požege ostavio bogatu arhivu u kojoj su brojne informacije koje je objavljivao kao novinar pojedinih listova ili urednik nekih publikacija (Požeški list, Sportske novosti, Večernji list, Požeški almanah). Za njegove nemjerljive i neponovljive sportske zasluge, Grad Požega posthumno mu je dodijelio nagradu za životno djelo. Požeško Gradsko vijeće je 13. travnja 2015. dalo suglasnost da se Sportska dvorana Grabrik preimenuje u Sportsku dvoranu "Tomislav Pirc", a odluku o tome donijela je skupština Požeškog športskog saveza 2014. godine. Suglasnost je dalo i Upravno vijeće Javne ustanove "Sportski objekti Požega" koja upravlja dvoranom. Tako se Grad Požega odužio Tomislavu Pircu, koji je u lijepoj uspomeni ostao generacijama Požežana. Legenda požeškog sporta svojim je neprekidnim, osobito plodonosnim i upornim dugogodišnjim radom ostavio neizbrisiv, značajan i neponovljiv trag u sportu Požege i Požeštine. U svibnju 1992. Tomislav Pirc je prešao na radno mjesto savjetnika u Savezu sportova. Preminuo je 12. kolovoza 1994. na svom radnom mjestu u Gimnastičkoj dvorani „Sokol“, u 65. godini života. U brzojavu sućuti Hrvatski olimpijski odbor u povodu prerane smrti naglašava doprinos Tomislava Pirca razvoju sporta Hrvatske, koji je učinio „plemenit čovjek za primjer i ugled“.



Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.