Požega.eu
Promjena teme
Prijava
Pretraži Požega.eu

Predavanje o progonima i nasilju nad ženama u prošlosti

1.4.2025. u 18:02
TEKST: N. H.
FOTO: D. MIRKOVIĆ

Prijavite se da možete ocijeniti galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

1.4.2025. u 18:02
TEKST: N. H.
FOTO: D. MIRKOVIĆ

Povijesno društvo Požega organiziralo je predavanje povjesničarke Mihaela Markovac pod naslovom „Sve smo mi vještice: povijest Drugih i drugačijih“. Program je održan sinoć u Dvorani znanja Gradske knjižnice Požega. Okupilo se više od pedeset građana i građanki. Pozdravnu riječ uputio je Vinko Tadić, povjesničar i predsjednik Povijesnog društva Požega, a potom je predstavio dr. sc. Mihaelu Markovac. Među ostalim, spomenuo je njezin angažman u Povijesnom društvu Požega. Održala je više poticajnih i zanimljivih predavanja te izlaganja na okruglim stolovima i znanstvenim skupovima. Autorica je niza pisanih radova i urednica nekoliko zapaženih knjiga.  


Mihaela Markovac govorila je o nasilju nad ženama u srednjem i ranome novom vijeku. Opisala je dugotrajnu borbu za ravnopravnost. Navela je primjere vladara i državnika koji su se istaknuli u ostvarivanju boljega položaja žena poput bizantskoga cara Justinijana i turskoga predsjednika Kemala Mustafe Atatürka. U Hrvatskoj su u tome važnu ulogu imali ban Ivan Mažuranić, biskup Josip Juraj Strossmayer i Josip Broz Tito. Dio izlaganja posvetila je hrvatskoj novinarki i književnici Mariji Jurić Zagorki. O toj znamenitoj ženi je, između ostaloga, rekla: „Drugačija o Drugima! Tako bismo ukratko mogli sažeti životni put Marije Jurić Zagorke. Bila je prva hrvatska novinarka i vrsna književnica, velika aktivistica u borbi za prava žena i svih obespravljenih u društvu. Svojim književnim opusom upoznala je hrvatsku javnost s fenomenom progona žena pod optužbom da su vještice. Tijekom života u mnogočemu je osporavana, samo zato što je žena. Mogla se poistovjetiti s onima koje su živote izgubile iz istoga razloga, samo zato što su žene. Njezinim djelovanjem hrvatske vještice dobile su identitet, odnosno ime i prezime jer su na lomači gorjele stvarne žene, a ne nekakvi izmišljeni likovi. U ožujku, mjesecu posvećenom ženama i borbi za ženska prava, progovaramo o progonjenima, mučenima i ubijenima samo zato što su bili Drugi i drugačiji. Pri tome treba istaknuti kako ta borba traje i danas, a bit će uspješna jedino ako udružimo snage. Žene i muškarci zajedno!“ Žene u Hrvatskoj izjednačene su u pravima s muškarcima nakon završetka Drugoga svjetskog rata 1945. godine. To je neposredna posljedica antifašističke borbe i sudjelovanja žena u partizanskom pokretu.


Raspravu je moderirao profesor Vinko Tadić. Na kraju programa najavio je dva predavanja te izložbu o Česima u požeškome kraju. Istaknuo je potrebu upoznavanja manjinskih etničkih i konfesionalnih zajednica. Među ostalim je izjavio: „Suočavanje s prošlošću važno je za očuvanje ugodnoga ozračja u našem lokalnom ambijentu. To nam je svima u interesu. Isključivost vodi u nasilje i stradanje. U posljednje vrijeme sve snažnije smo izloženi manipulacijama utemeljenim na upitnim podacima. Pojedinci olako osuđuju druge i drugačije ljude te utiru put u nove napetosti i sukobe. Tolerancija, dijalog, ravnopravnost, solidarnost, međusobno razumijevanje i mir u najvećem su interesu svih građana i građanki. Te su vrijednosti u temeljima kršćanske kulture. Važno je čuti i razumjeti drugoga i drugačijega. Povijesno društvo Požega nastavit će svoje djelovanje na tom putu“ – zaključio je profesor Tadić.


Članice i članovi Povijesnoga društva Požega daju izuzetan doprinos razvoju kulturnoga života u Slavoniji, a u tome ih podržava gotovo cjelokupna akademska zajednica. U ta nastojanja uključeno je stotine intelektualaca i drugih suradnika. Program Povijesnoga društva Požega posjećuju ljudi različitih uvjerenja. To je važno u izgradnji pomirenja i međusobnoga razumijevanja.



Ocijenite galeriju

Prijavite se da možete ocijeniti ovu galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovu galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.