Požega.eu
Promjena teme
Prijava
Pretraži Požega.eu

Na današnji dan rođen Milan Turković- zaslužan za razvoj suvremenog voćarstva i vinogradarstva u Požeškoj kotlini

5.2.2024. u 06:49
TEKST: I. Tomić
FOTO: Arhiva

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
Požega.eu | Na današnji dan rođen Milan Turković- zaslužan za razvoj suvremenog voćarstva i vinogradarstva u Požeškoj kotlini Požega.eu | Na današnji dan rođen Milan Turković- zaslužan za razvoj suvremenog voćarstva i vinogradarstva u Požeškoj kotlini

5.2.2024. u 06:49
TEKST: I. Tomić
FOTO: Arhiva

Prilagodba teksta ▼
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

U Karlovcu je 4. veljače 1857. godine rođen hrvatski gospodarstvenik Milan Turković . U rodnom gradu završava realnu gimnaziju, a Pomorsko-trgovačku akademiju u Trstu. Tijekom rane mladosti i obrazovanja putuje u Odesu, London,  Philadelfiju, New York i Beč  te stječe uvid u svjetska gospodarska kretanja. U ime kompanije Turk,  s bratom Petrom Draganom preuzima 1882. na upravljanje veliko gospodarsko dobro Kutjevo.  Naukovna zaklada zemaljske vlade, Odjel za bogoštovlje i nastavu u Zagrebu,  prihvatila je tada najpovoljniju ponuđenu prodajnu cijenu od 1.350.000 forinti. Postupnim oslobađanjem iz kompanije, obitelj Turković postaje samostalni vlasnik gospodarstva u Kutjevu, a Milan  podiže uzornu poljoprivredu, osobito voćarstvo vinogradarstvo te šumsko gospodarstvo. Posebno se posvećuje sadnji velikih površina voćnjakavinogradaduhana te iskorištavanju hrastovine.


Odabravši gospodarski smjer, od 1896. do 1906. godine podigao je u Kutjevu suvremeno voćarsko gospodarstvo na površini od 745 ha. Treba istaknuti kako je ondašnja voćna plantaža Draganlug bila jedna od najvećih i najsuvremenijih u Slavoniji, Hrvatskoj i Europi. Usporedno sa zalaganjem na stvaranju suvremenog voćarskog gospodarstva, objavio je 34 stručna rada. Svojim praktičnim primjerom zaslužan je za davanje velikog poticaja razvoju voćarstva u Požeškoj kotlini. Turković se 1925. godine zasitio gospodarenja kutjevačkim veleposjedom, kojega je  vodio čak 43 godine. Posao od njega tada preuzima njegov sin Zdenko Turković, naš  poznati vinarski stručnjak.
(FOTO
Tijekom radnoga vijeka Milan Turković  se ističe i radom na području šumarstva (uzgajanje, iskorišćivanje), drvne industrije i bankarstva Hrvatske. Pretežit dio njegovog literarnog rada obuhvaća šumarstvo i povijest šumarstva Hrvatske. Od 1919. do 1922. godine obavlja funkciju predsjednika Hrvatskog šumarskog društva. Bio je ljubitelj  glazbe, skupljao  je narodne vezove, a zanimao se i numizmatikom te arheologijom, proučavajući ostatke rimske ceste u Požeštini. Za javni i društveni rad primio je brojna priznanja, među kojima: francuski Orden Legije časti (1901.), Orden sv. Save III. stupnja (1923.), Orden jugoslavenske krune III. stupnja (1933.), a 1911. mu je dodijeljen naslov baruna s pridjevkom Kutjevski. Zanimljiv je podatak da je selo Milanlug, u sastavu Općine Čaglin, dobilo po njemu ime. Milan Turković preminuo je 18. rujna 1937. u 81. godini života u svojoj vili na Pećinama, u ondašnjem Sušaku (Rijeci).



Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.