13.9.2023. u 14:09
TEKST: Jelenko Topić
FOTO: Ilustracija
Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
13.9.2023. u 14:09
TEKST: Jelenko Topić
FOTO: Ilustracija
Vodeći hrvatski proizvođači namještaja uglavnom su pozicionirani u nekoliko sjevernih hrvatskih županija. Među deset najvećih u vrhu je nekoliko tvrtki u vlasništvu velikih međunarodnih grupacija, ali ipak prevladavaju domaći poduzetnici, koji su preuzeli liderske pozicije u hrvatskoj industriji namještaja.
Kroz proteklu godinu vodeći proizvođači namještaja ostvarili su umjeren rast prihoda i blago povećanje odbiti. Kompanije s top liste 10 najvećih uprihodile su 387,4 milijuna eura što je 11,8 posto više nego 2021., a dobit prije oporezivanja ojačala je 3,7 posto dosegnuvši 19,5 milijuna eura. Veći dio proizvedenog namještaja, u vrijednosti od gotovo 200 milijuna eura, završio je na stranim tržištima.
Lidersku poziciju drži grupacija Prima koju čini nekoliko tvrtki u Hrvatskoj, BiH i Makedoniji. Iz grupe u vlasništvu Renata Radića među top 10 najvećih nalaze se dvije kompanije, na prvom mjestu je Prima Commerce, a na četvrtom Prima namještaj.
Prvoplasirana tvrtka u kojoj se proizvodi najveći dio asortimana grupe, lani je ostvarila 86,7 milijuna eura prihoda, uz 8-postotni rast. Četvrta na listi Prima namještaj u Zagrebu bavi se prodajom namještaja i opremanjem objekata. Drugu poziciju na listi najvećih s prihodom od 84,5 milijuna eura drži tvrtka LPT iz međimurskoj gradića Prijeboja, a na trećem mjestu je Hilding Anders iz Preloga s prihodom od 373,1 milijun eura. Na sredini ljestvice je tvrtka Sobočan iz Murskog Središća specijalizirana za proizvodnju namještaja i opreme za prodajne prostore.
Šestu poziciju s prihodom od 24,6 milijuna eura drži tvrtka Contorte, dio grupacije u vlasništvu virovitičkog poduzetnika Hrvoja Vampovca s ukupnim prometom od 33 milijuna eura, a sedmu kompanija Conty plus u vlasništvu Darka Ciglenečkog.
Zavidno osmo mjesto pripada požeškom drvoprerađivaču Spin Valisu, koji proizvodi masivni namještaj s dugogodišnjom tradicijom. Imaju zaokružen tehnološki proces s pilanom, pogonom za proizvodnju elemenata, sušarom i parionom, tvornicom namještaja, pogonom za preradu drvnih ostataka u briket, te bioenerganom za proizvodnju električne energije.
Krajem prošle godine tvrtka je ušla u sastav grupacije Pervanovo, švedskog poduzetnika hrvatskih korijena Darka Pervana, a više od 85 posto proizvoda plasira na inozemno tržište, u tridesetak zemalja.
Posljednjih godina bilježi snažan rast prihoda i dobiti. Lani je čista dobit dosegnula 3,2 milijuna eura što je Spin Valis lansiralo na poziciju najprofitabilnije tvrtke u top 10 najvećih s profitnom maržom od 13,9 posto.
Iza požeške tvrtke je čakovečki Promming vlasnika Nikole Novišćaka s prihodom od 21,6 milijuna eura, te deseta zagrebačka Prostoria, koja je mlada tvrtka u toj djelatnosti.
Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.