30.12.2022. u 11:09
TEKST: Jelenko Topić
Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
30.12.2022. u 11:09
TEKST: Jelenko Topić
Sjećajući se narodnih veselja u svome kraju kroz prijeratno vrijeme mnogi Požežani će reći da je nezaobilazno ime Ivice Gurdona(1943.) rođenog u Staroj Lipi. U mladosti je svirao samicu učeći od ujaka Antuna Mijatovića, oca svirača Milana i Mirka. Imao je prvi tamburaški sastav u selu, ujak je počeo svirati harmoniku što je prihvatio i Ivica da bi ga kasnije podučio harmonikaš Simo Stefanović, a mnogo su ga naučili i znameniti osječki svirači koji su u to vrijeme nastupali u Požegi.
Nije nepoznato da je 1972. godine Gurdon prvi imao gramofonsku ploču na ovim prostorima sa vlastitim pjesmama Čaša za čašom, suza za suzom i Kamena ženo.
-Svirao sam u Novoj Gradiški gdje se zatekao jedan čovjek iz Beograda, te predložio snimanje ploče, a prilikom snimanja svirala su popularna braća Antonijević – prisjeća se Ivica. Ploča je dobro prihvaćena, prodavana je i u Požegi, pjesme su se svirale na radiju!
-Ozbiljnije sam počeo svirati sa Jozom Babićem, Brankom Gušićem i Zdravkom Brkićem, a uz nas je kasnije svirao harmonikaš Rajko Vučković – kaže nam Ivica.
Po struci stolar malo je radio taj posao u ondašnjoj Lipi(današnji Spin Valis) jer se cijeli život bavio glazbom na širim prostorima Slavonije, a imao je turneje po europskim zemljama. Krasile su ga virtuoznost i točnost sviranja, ali i urođen prisan odnos prema ljudima kojega nema mnogo svirača. Imao je podršku obitelji ponajviše supruge Vere rođene Markanjević iz Daranovaca.
Sredinom sedamdesetih godina osnovao je grupu Jutro u kojoj su bili Vjekoslav Leikauff i Fikret Balić, svirali su odabrane nastupe, a Gurdon je poslije svirao u još niz sastava. Sa tom grupom u koju su došli mlađi svirači Ivičin sin Dario kao bubnjar i basista Zdenko Japarić plijenili su pozornost ljubitelja dobre glazbe.
Odsvirao je više tisuća svadbi, zabavi i veselica tako da ga se mnoge generacije nostalgično sjećaju iz svoje mladosti. Tako je osamdesetih godina u jednom mjesecu svirao čak 26 dana!
Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.