Požega.eu
Promjena teme
Prijava
Pretraži Požega.eu

Dva predavanja o nasilju nad ženama u prošlosti

PRIJE 1 GODINU
TEKST: D.M.

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
Požega.eu | Dva predavanja o nasilju nad ženama u prošlosti Požega.eu | Dva predavanja o nasilju nad ženama u prošlosti

PRIJE 1 GODINU
TEKST: D.M.

Prilagodba teksta ▼
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Povodom Tjedna cjeloživotnog učenja Povijesno društvo Požega i Pučko otvoreno učilište Obris u Gradskoj knjižnici Požega organizirali su dva zanimljiva predavanja. Dr. Ana Rajković Pejić govorila je na temu „Buntovnice – oblici ženskog aktivizma u međuratnom razdoblju“, a dr. Luka Pejić na temu „Žene s margine: Zatvorenice na području Hrvatske u 19. stoljeću“.

Otvarajući skup, Vinko Tadić, predsjednik požeškog Povijesnog društva je istakao: Tijekom proteklih deset godina Povijesno društvo Požega organiziralo je niz predavanja, radionica i rasprava o nasilju nad ženama u prošlosti. Time želimo dati svoj doprinos borbi protiv nasilja i diskriminacije žena u našem vremenu.

O različitim oblicima ženskog aktivizma te nasilju nad ženama u razdoblju između dvaju svjetskih ratova čulo se iz izlaganja dr. Ane Rajković Peji. Naglasak je postavljan na njihovoj motivaciji kao i na različitim oblicima javnog djelovanja žena. U tom smislu, predavanje se bavi problemima i perspektivama s kojima su se susretale buntovnice međuratnoga razdoblja. Predstavljena su djelovanja „muških Mara“, kurirki, ilegalki, humanitarki i drugih.

U svom izlaganju dr. Luka Pejić bavi se ženskom kriminalitetu i odgovorio je na niz pitanja vezanih uz tretman žena osuđenih za kaznena djela na području Hrvatske. Što je dobre djevojke i kućanice nagnalo na strašne zločine? Po čemu su se zatvorenice razlikovale od muškaraca koji su se nalazili iza rešetaka? Kako je bio zamišljen idealan ženski zatvor na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće? Kako rehabilitirati „posrnule“ majke, supruge i kćeri te ih uspješno integrirati u društvo? Kakvom nasilju su bile izložene „posrnule“ žene? Nakon navedenih predavanja uslijedila je diskusija.

Tekst i foto: D. Mirković















































Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

POŽEGA VREMENSKA PROGNOZA
Izdvojeno
Novo