29.11.2024. u 06:41
TEKST: Jelenko Topić
Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
29.11.2024. u 06:41
TEKST: Jelenko Topić
Etnografski muzej u Zagrebu postavio je zanimljivu izložbu pod nazivom Putnici kojom žele predstaviti svoju Zbirku izvaneuropskih kultura, prateći putovanja ljudi i predmeta od kolonijalnih vremena do suvremenosti.
Začeci Zbirke sežu u sredinu 19. stoljeća kada su u Europi osnovani brojni muzeji s ciljem definiranja nacionalnog identiteta. Predmeti hrvatske materijalne i nematerijalne kulture trebali su svjedočiti o bogatom kulturnom naslijeđu, a građa izvaneuropskih kultura postaviti Hrvatsku uz bok velikih europskih kolonijalnih sila.
-Dio predmeta skupljenih u drugoj polovini 20. stoljeća treba sagledavati u okvirima jugoslavenske antikolonijalne politike i Pokreta nesvrstanih. Istaknuvši pojedine donatore željele smo ukazati na povijesne kontekste u kojima su djelovali i stvarali svoje zbirke što otvara brojne teme za rasprave tijekom trajanja izložbe.
Ovim radom postajemo svjesni neophodnosti uključivanja pojedinaca, zajednica, udruga i institucija iz zemalja otkud potječu predmeti. Preduvjeti za suradnju su transparentnost i dostupnost Zbirke, na čemu se intenzivno radi posljednjih godina – ističu iz Etnografskog muzeja dodajući da izložbom žele potaknuti širu raspravu o načinima interpretiranja i izlaganja Zbirke, o njezinoj društvenoj relevantnosti i budućnosti.
Za potrebe izložbe, koja će se moći razgledati kroz slijedeće tri godine, točnije do 21. studenog 2027. , izdvojili su sedam donatora, među kojima je i Požežanin Dragutin Lerman, hrvatski istraživač i putopisac koji se 1882. pridružio ekspediciji koju je s ciljem istraživanja područja oko rijeke Kongo naručio belgijski kralj Leopold II. U afričku je državu poslije odlazio još u tri navrata, prilikom čega je prikupio bogatu kolekciju oružja, uporabnih i ritualnih predmeta, nakita i glazbala, u kojoj je i primjerak raspela kakva su u 17. stoljeću služila za liječenje, zaštitu, ali i kao simbol autoriteta.
Među eksponatima je i tradicionalni samurajski kratki mač s početka 19. stoljeća, kao i kakemono, svitak na svili kakvima su Japanci svojevremeno kitili svoje domove, a donirala ih je operna umjetnica Milka Trnina, koja ih je pak dobila na dar od prijatelja kolekcionara Williama Sturgisa Bigelowa. Inače Trnina je životom povezana sa Požegom jer joj je majka iz Požege, inače sestra požeškog književnika Janka Jurkovića.
Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.