Požega.eu
Promjena teme
Prijava
Pretraži Požega.eu

DESTILERIJA ALENA SOLIĆA IZ RADOVANACA: Hobi pretvorio u posao

6.12.2024. u 11:27
TEKST: D. Mirković
FOTO: D. MIRKOVIĆ

Prijavite se da možete ocijeniti galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

6.12.2024. u 11:27
TEKST: D. Mirković
FOTO: D. MIRKOVIĆ

U obitelji Alena Solića tradicija pečenja voćnih rakije se prenosi već nekoliko generacija. Bogate urode šljive i drugog voća iz voćnjaka zasađenog na oko pet hektara u Radovancima i Gornjim Vrhovcima bilo je ponekad teško prodati na tržištu pa su viškovi najvećim dijelom završavali destilacijom u rakiji. Zadnjih godina hobističko pečenje rakije za vlastite potrebe postalo je složeno pa je odlučio da hobi pretvori u posao. Registrirao je obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo za destilaciju jakih alkoholnih pića.


Igrom slučaja, kada je Općina Velika prije dvije godine stari pogon konfekcije „Orljave“ u industrijskoj zoni preuredila za potrebe poduzetnika, Alen je našao svoje mjesto za rad i destileriju. Registracijom OPG-a i useljenjem u novi prostor imao je uvijete za traženje poticajnih novaca  Ministarstva poljoprivrede RH i europskih fondova, što mu je i uspjelo. Tako je njegov program iz Europskog fonda za ruralni razvoj dobio nepovratno 50 tisuća eura.


Kako je imao kvalitetne sirovine, tradicionalnu recepturu, dobivene novce iskoristio je za nabavku suvremene tehnologije bez koje nema kvalitetnog destilata. Tako je kupio destilator, prešu za voće, stroj za otkoštavanje voća, bačve za fermentaciju, inox posude za zriobu i čuvanje destilata te liniju za spravljanje likera.


Također, Alen je nabavio i liniju za hladno prešanje ulja pa se u planu proizvodnja hladno prešanih ulja od suncokreta, buče, lješnjaka, oraha i od raznih drugih uljarica i koštica voća.


U međuvremenu  na natječaju za zakup zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske na području Općine Velika uspio je licitirati 20 hektara zemljišta na predjelu Gornjih Vrhovaca koje je najviše naselje u Slavoniji sa svojih 530 metara nadmorske visine i na kojima će zasaditi razne sorte voće a između ostalog dunje i šljive.


Trenutno se tržištu nude fine rakije šljivovice, loze i dunje te likeri od bazge, limuna, jagode, šumskog voća, višnje, marelice, divlje kruške, dunje, trnine, ružinih latica i borovih iglica. U pripremi su i neki drugi proizvodi između ostalih i davno zaboravljena rakija od trnine. Destilati i likeri se pakuju u estetski simpatične boce sa ukusno dizajniranim etiketama koje na sebi nose znakove kvalitete i prirodne tradicijske proizvodnje. Njegove rakije i likeri nose znak tradicionalne ekološke proizvodnje u Parku prirpde Papuk - „ 100 posto Papuk.“


Sve što se proizvodi tržište je prepoznalo pa i ovih blagdanski dana kupci naručuju blagdanske košare i poklon pakete koje uz svoje rakije i likere nadopunjuje pekmezima i čajevima sumještanke Antonije Zelenike.



Ocijenite galeriju

Prijavite se da možete ocijeniti ovu galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovu galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

POŽEGA VREMENSKA PROGNOZA
Izdvojeno
Novo