17.2.2024. u 08:05
TEKST: I. Tomić
FOTO: I. Tomić
Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
17.2.2024. u 08:05
TEKST: I. Tomić
FOTO: I. Tomić
Udruga zavičajnih pisaca i slikara Požeško-slavonske županije „Matko Peić“ održala je u Dvorani znanja Gradske knjižnice u Požegi „Večer poezije i proze Matka Peića“. Prigodom obilježavanja godišnjice rođenja ovoga poznatog hrvatskog književnika, povjesničara umjetnosti i slikara, članovi Udruge čitali su njegove odabrane pjesme te ulomke proznih radova iz putopisa "Skitnje". Tajnica Melita Grgić istaknula je kako se na ovaj način želi Peićev rad još više približiti posjetiteljima. Tijekom izlaganja predstavila je njegov životopis, govoreći o rođenja u Požegi, obitelji, školovanju, spisateljskom i slikarskom umijeću još u gimnazijskim danima, o pisanju putopisa, među kojima je samo u „Skitnjama“ iznio sav svoj umjetnički, lirski i likovni izričaj.
-Sa stihovima ćemo i krenuti večeras, a možda je upravo pisanje poezije potaknulo Matka da se okrene umjetnosti pisanjem stihova i proze, jer znamo da se kasnije više bavio književnim radom pišući putopise, eseje, monografije. Krenut ćemo s njegovom ranijom, mladenačkom lirikom. Peić je napisao oko 150 pjesama koje su objavljivane od ranih školskih dana, ali tek 1968. godine objavljen je njegov pjesnički opus pod nazivom „Lirika“, što je popraćeno izvrsnom kritikom. Puno toga je napisao o našoj Požegi koju je jako volio i uvijek se njoj vraćao-naglasila je M. Grgić.
Tijekom večeri odabrane pjesme Matka Peića nadahnuto su čitali Sandra Halt Ćuže, Vlasta Jambrak, Željka Rezo, Davor Zakšek, Mira Šulc, Đurđa Crnković, Slavica Šperanda, Nada Bonić i Marinko Markota. Ulomke iz poznatog putopisa "Skitnje" čitali su Ivan Abibović i Verica Sinjaković, a dio iz ovoga putopisa koji se odnosi na Peićev pogled na Požegu pročitala je Melita Grgić.
U završnom dijelu književne večeri istaknuto je kako je grad Požega odnedavno otkupio cijelu ostavštinu Matka Peića. To su brojni tekstovi koje je napisao, njegova likovna djela i djela koja je skupljao kao vlastitu zbirku, te njegove osobne stvari. Udruga nosi njegovo ime, a njeni članovi bave se pisanjem i slikanjem te promiču ime ovog zaslužnika hrvatske kulture i umjetnosti. Podsjećaju tako na njegov veliki doprinos u književnoj i likovnoj umjetnosti, ne samo za Požegu, već za cijelu Hrvatsku, ali i Europu.
Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.