Požega.eu
Promjena teme
Prijava
Pretraži Požega.eu

Vrbovečki vinogradari i vinari posjetili četiri vinarije po poznatom vinarskom kraju /FOTO/

18.10.2021. u 07:06
TEKST: Jelenko Topić

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
Požega.eu | Vrbovečki vinogradari i vinari posjetili četiri vinarije po poznatom vinarskom kraju /FOTO/ Požega.eu | Vrbovečki vinogradari i vinari posjetili četiri vinarije po poznatom vinarskom kraju /FOTO/

18.10.2021. u 07:06
TEKST: Jelenko Topić

Prilagodba teksta ▼
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED



Više od 20 članova Vrbovečke udruge  vinogradara i vinara pohodilo je kutjevački i požeški kraj ili kako se to popularno naziva Zlatnu dolinu. Na jednodnevni izlet kojega je organizirala njihova udruga putovali su autobusom.

Na tom pohodu prvo odredište bila je Vinarija Galić, koja je izgradila jedan od najsuvremenijih podruma u ovom dijelu kontinenta. Imaju 60 hektara vinograda, proizvodnog kapaciteta do 330 tisuća litara, a programu desetak tipova vina za koja su primili brojne nagrade.

Vinarija Mihalj iz Kutjeva njeguje tradiciju uzgoja grožđa i proizvodnje vina od 1953. godine, a plod dugogodišnjeg iskustva je vrhunska graševina, ocijenjena zlatnim medaljama, a još spravljaju Traminac i Rajnski rizling od bijelih vina, te  Cabernet sauvignon, Merlot, Portugizac i Muškat ružu od crvenih vina, sve sa 4,5 ha vinograda.

Nova postaja posjeta vrbovečkih vinogradara bila je Vinarija Sontachi, čija obiteljska tradicija uzgoja vinove loze seže od 1900. godine. Poznati su po vinu Kutjevački kitokret kojemu daju svojstva afrodizijaka, blagotvornog utjecaja na zdravlje, kako i govori usmena predaja starijih Kutjevčana (i još uvijek potentnih!), što je kupaža crnih sorata. Legenda o Kitokretu, a govori o markantnom  Kutjevčaninu koji je svakodnevno ispijajući po dvije čaše, nestajao u noći. Kamo, nikad se nije saznalo, a bio je obožavan među ženama.

Na kraju obilaska osunčanih obronaka Krndije i Papuka je podrum požeškog Veleučilišta, smješten iznad sela Podgorje. Tu mladi ljudi akademski naziv stječu završetkom studija za stručnog prvostupnika vinogradarstva–vinarstva– voćarstva, a oni visokom stručnošću i znanjem udovoljavaju potrebama suvremene proizvodnje. Tu studenti skrbe o svojoj bačvi vina koje su sami proizveli pod stručnom paskom svojih profesora i mentora.

Dakako sve vinarije ponudile su na kušanje svoja odabrana vina, po kojima je ovaj dio naše zemlje nadeleko poznat, a u objektu Veleučilišta upriličen je zajednički ručak.

-Lijepo smo se proveli, a putovanje je bilo ugodno po toplom i sunčanom vremenu. Iznenađeni smo napretkom i onim što su postigli vinari kutjevačkog vinogorja, te smo zaista imali što vidjeti – kazao nam je o dojmovima sa ovog putovanja Antun Štanfel, predsjednik Vrbovečke udruge vinogradara i vinara. Dodaje da su im domaćini bili gostoljubivi i susretljivi, te stalno na usluzi, a ovaj obilazak iskoristili su za razmjenu iskustava u svojim proizvodnjama.Prije polaska čelništvo udruge je pozvalo sudionike izleta na odgovornost zbog epidemioloških mjera tj. mjerenje temperature prije polaska i obavezno korištenje zaštitnih maski u zatvorenim prostorima, kako bi rizik od zaraze bio što manji.

























Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.