Požega.eu
Promjena teme
Prijava
Pretraži Požega.eu

VINOGRADARSKA OBITELJ MIJE ŠOLČIĆA IZ BIŠKUPACA: Ove godine manje grožđa ali izuzetne kvalitete

11.10.2024. u 08:15
TEKST: D. Mirković
FOTO: D. Mirković

Prijavite se da možete ocijeniti galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

11.10.2024. u 08:15
TEKST: D. Mirković
FOTO: D. Mirković

Biškupčanini Mijo Šolčić Miša u svojoj dvadesetogodišnjoj vinogradarskoj karijeri nije imao nikada manji urod nego ove sezone. Prema njegovim riječima gotovo tri mjeseca u Biškupcima i okolnim naseljima nije palo ni kapi kiše za razliku od drugih dijelova Požeške kotline gdje je iako oskudna padala u nekoliko navrata. Tako je grožđa zbog dugotrajne suše i ekstremnih temperatura katastrofalno malo ali za utjehu njegova kvaliteta je izuzetna. Tako će biti manje vina ali vrhunske kvalitete.


Miša je berbu počeo mjesec dana prije, sredinom kolovoza, jer su sladori znatno prelazili 100 eksla i trebalo je sačuvati kiseline. Berba je obavljena samohodnim beračem i to noću kada su temperature bile nešto niže. Grožđe je bilo zdravo pa je tako i zaštite i špricanja bilo manje.


Šolčići imaju oko šest hektara vinograda, isključivo graševine, na južnim, osunčanim padinama Pauka oko naselja Biškupaca, Potočana i Stražemana. Uz obiteljsku kuću je i podrum kapaciteta 40 tisuća litara. Zbog loših prinosa ove godine izostala je prodaja viška grožđa i mošta kupcima, a za svoje potrebe u vino preradili su tek 15 tisuća litara.


Do prije pet godina uzimali su povremeno sezonsku radnu snagu, uglavnom za berbu i nešto rezidbu loze. Kako je sezonce bilo sve teže naći a i dnevnice su bile sve skuplje i značajno su opterećivale proizvodnju, Šolčići su se odlučili za kupovinu samohodnog berača grožđa. U međuvremenu su nabavili i ostalu suvremenu mehanizaciju. Od tada sve poslove u vinogradu i podrumu obavljaju sami. U posao su uključeni supruga Mariju i sinovi Mihael, Stjepan, odnedavno nositelj Obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva i Marin, koji je u obiteljskoj kući otvorio vlastiti obrt.


Najviše vina prodaju na vlastitom pragu, isključivo suhu graševinu u litrenoj boci, butelji i u rinfuzi . Ugostiteljima u Zagrebu i na Jadranu mogli bi plasirati znatno više. Međutim, ta tržišta nisu dovoljno obrađena i tu Miša vidi mogućnost značajnog povećana vlastite prerade do punog kapaciteta podruma.




Ocijenite galeriju

Prijavite se da možete ocijeniti ovu galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovu galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

POŽEGA VREMENSKA PROGNOZA
Izdvojeno
Novo