12.11.2024. u 07:20
TEKST: D. Mirković
FOTO: D. Mirković
Prijavite se da možete ocijeniti galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
12.11.2024. u 07:20
TEKST: D. Mirković
FOTO: D. Mirković
Tko je bio sveti Marin, kada se Martinje kao običaj krštenja mošta počeo slaviti u Požegi te što Martinje znači i kako se slavi u nekim drugim europskim zemljama bila je tema predavanja Požežanke dr. sc. Rahele Jurković, etnologa, antropologa i povjesničarke umjetnosti, u prostoru Udruge vinogradara i voćara “Stjepan Koydl” u Požegi. Predavanje je pobudilo zanimanje koji su pored vinogradara pratili brojni Požežani a među njima i Maja Petrović, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Požege.
Sam blagdan svetog Martina, 11. studenoga, nije slučajno odabran za predavanje. Naime, taj dan vinogradari i podrumari u našim krajevima najviše vežu uz takozvano krštenje mladog vina a spomendan sveca godinama se razvio u simboličan čin završetka poljoprivredne godine, posebno završetka vinogradarskog ciklusa, kada je mlado vino spremno za piće. Sveti Martin je sahranjen 11. studenoga i dan njegove sahrane slavi se kao spomendan.
Sveti Martin je rođen 316. ili 317. u danas mađarskom Sambotelu, koje je nekada bio dio Rimskog carstva. Najčešće se u ikonografiji prikazuje kao konjanik i vojnik, što je nekoliko godina i bio, koji dijeli sa siromahom dio svoga plašta, jer mu ništa drugo tom zgodom nije mogao dati. Zanimljiva je i legenda koja kaže da se sv. Martin sakrio među guske jer nije htio postati biskupom, a jedna ga je guska svojim gakanjem izdala pa je ipak postao biskup. I kao kazna, za Martinje se peče i jede guska.
U Glasniku Županije požeške, koji je izlazio krajem 19. i početkom 20. stoljeća, nalaze se zapisi o tradiciji proslava Martinja kao krštenja mošta i dana kada se za jelo poslužuje guska. U Požeškim novinama potom, 1920-ih i 1930-ih, nalazimo da su se martinske zabave održavale u organizaciji Hrvatskog pjevačkog društva Vijenac i Građanskog streljačkog društva u Građanskoj streljani.
-No, ne treba zaboraviti ni da je sveti Martin, koji je za svoga života živio na prostorima današnje Mađarske, Italije, Francuske i Njemačke, ličnost koja se u današnjoj Europi slavi zbog svojih vrijednosti, posebno dijeljenja s drugima i pomoći bližnjima, koje bi nam trebale biti uzorom ispravnog ponašanja i djelovanja. – rekla je na kraju Rahela Jurković.
Prijavite se da možete ocijeniti ovu galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Prijavite se da možete komentirati ovu galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.