30.1.2022. u 08:34
TEKST: Jelenko Topić
Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
30.1.2022. u 08:34
TEKST: Jelenko Topić
Andrija Lukačević(92)iz Podgorja vjerojatno je najstariji lovac u Požeško-slavonskoj županiji, a u njegovom matičnom društvu Vranovac iz Vetova broji više od pola stoljeća staaža. Iako u poodmakloj dobi Andrija je vitalan i bistar čovjek koji dane, nakon višedesetljetne obrade 18 katastarskih jutara vlastite zemlje gdje je sijao žitarice, provodi na manjem vinogradu sa oko 400 trsova uz obiteljsku kuću. Nekada je imao veliki vinograd, te proizvodio vino prodajući ga širom Slavonije.
-Četiri moja muška pretka su bili lovci, kao mali sam od pete godine rado išao sa ocem u lov, a poslije povratka sa odsluženja vojnog roka često sam pohodio lovište – kaže Andrija koji je lovački ispit položio 1961. godine, te se uključio u lovnu grupu Podgorje vetovačkog Vranovca, kojemu je bio predsjednik, član uprave itd.
-Pedesetih i šezdesetih godina tokom lova spavali smo pod bukvom, bilo nas jer u grupi sedam, a slobodno smo lovili i bez ikakvih ograničenja – prisjeća se Lukačević i dodaje da od oružja nitko nije imao karabin već samo sačmarice i lovačke puške starijih godišta. No, kaže da su odnosi među ljudima bili nezamjenjivi, puno su se družili, poštivali i uvažavali različita mišljenja iako su u svemu oskudijevali zbog neimaštine!
Ostale su mu u sjećanju duga desetljeća lovstva u Podgorju i cijelom kraju. Zidao je podgoračku lovačku kuću na predjelu Radošica, te mnogo dana proveo na izgradnji i održavanju objekta u državnom lovištu iznad svoga sela.
-Na mjestu lovačke kuće sam 1939. godine sadio kestene, lovištem je upravljao Sreto Miletić iz Ovčara. Jednom sam dobio 100 fazanskih jaja pa sam morao naći kvočke koje bi ležale na njima, izlegli su se pilići pa su pušteni u naše lovište – kaže na kraju Andrija dodajući da je žalostan zbog sadašnjih odnosa među lovcima gdje ima pojedinaca koji ne zaslužuju biti u lovstvu.
Andrija Lukačević dobio je sva priznanja Hrvatskog lovačkog saveza uključujući Zlatnu plaketu za 50 godina u lovstvu. Sve to je bez sumnje zaslužio jer u svome stažu nikad nije kažnjavan, a doprinos selu dao je i 1952. godine kada je bio osnivač Dobrovoljnog vatrogasnog društva, koje ove godine slavi 70 godina postojanja!
Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.