19.11.2024. u 06:05
TEKST: I. Tomić
FOTO: I.T.
Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
19.11.2024. u 06:05
TEKST: I. Tomić
FOTO: I.T.
Nakon večernjeg paljenje lampiona ispred Gradske kuće u Pleternici u povodu obilježavanja Dana sjećanja na žrtve Vukovara i Škabrnje, u Klubu mladih u Pleternici održano je prigodno predavanje „Vrijeme istine“ o Domovinskom ratu. Organizirala ga je gradska Udruga „Mladi za mlade“, a predavač je bio umirovljeni bojnik Mario Kalan. On je istaknuo kako se u Vukovaru dogodila velika tragedija i on je najeksponiraniji u javnosti, te ima veliki strateški značaj za Republiku Hrvatsku, jer je svima dao tri mjeseca vremena da bi se se što bolje organizirali i što bolje obranili, posebno na zapadnoslavonskom bojištu Osvrnuo se na događaje koji su tome prethodili, na pad komunizma u Europi i demokratske izbore u Hrvatskoj te na stanje i događanja 1990. godine.
Tijekom predavanja Mario Kalan je govorio o stanju i događanjima 1991. godine, kada je bilo okupirana trećina hrvatskog teritorija, padu Vukovara i izrazito teškoj situaciji poslije toga, kada Hrvatska još nije bila međunarodno priznata, a u pitanju je bio opstanak države.
-Najteži mjesec 1991. godine bio je studeni, kada 18. 11. agresorske snage zauzimaju Vukovar, nakon tri mjeseca teških borbi hrvatskih branitelja s brojčano nadmoćnijim neprijateljem. Neću zaboraviti pritom prvu petoricu poginulih Požežana na području Kamenske već u rujnu i jednog nestalog koji je završio u logoru u Bučju-napomenuo je M. Kalan te je izlagao o oslobađanju požeške vojarne, bombardiranje Banskih dvora, operacijama Hrvatske vojske na zapadnoslavonskom bojištu i drugim događanjima.
-Ne treba pritom zaboraviti ljude koji su iz našeg požeškog kraja, iz naše Pleternice, koji su otišli braniti Vukovar i poginuli, poput Branka Drinovca i Vlade Sentića, te Gorana Grubera iz Eminovaca- kazao je predavač te načinio usporedbu između Pakraca i Vukovara. Iznio je manje poznat podatak da je po broju stanovnika i veličini gradskog prostora Pakrac više stradao nego Vukovar, nikad nije pao i oslobođen je u operaciji „Bljesak“.
U završnom dijelu predavanja umirovljeni bojnik Mario Kalan osvrnuo se na događanja u Republici Hrvatskoj između 1995. i 1998, godine, govoreći o Erdutskom sporazumu o mirnoj reintegraciji 12. studenog 1995. i njenom završetku 15. siječnja 1998. Govoreći o pripadnicima ostalih naroda koji su sudjelovali u obrani RH, iznio je podatak da je u Domovinskom ratu u hrvatskim postrojbama sudjelovalo više od 10.000 ljudi srpske i muslimanske nacionalnosti, više od 500 stranih dragovoljaca. Predavač je napomenuo kako je u obrani sudjelovalo 23.080 žena, od čega 14.149 u direktnom borbenom sektoru, a njih 127 su poginule. Prva žena koja je poginula na zapadnoslavonskom bojištu bila je Jasna Jakovljević iz Kuzmice, pripadnica 1. gardijske brigade.
-Ne treba zaboraviti da su posljedice ratne agresije na Republiku Hrvatsku u Domovinskom ratu bile vrlo velike. Smrtno je stradalo više od 19.500 hrvatskih građana, a još uvijek i danas tražimo 1342 nestalih. Poginulo je 402 djece, ranjeno 1044, imamo 60.000 ratnih vojnih invalida, a oštećeno je 1426 sakralnih objekata. Do sada je otkriveno 150 masovnih grobnica, a prva u Republici Hrvatskoj je na području Kusonja. Prema dostupnim izvorima, ukupna procijenjena materijalna šteta veća je od 37 milijardi dolara, a podaci, nažalost, još nisu konačni-zaključio je M. Kalan.
Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.