19.1.2024. u 06:28
TEKST: i. Tomić
FOTO: I. Tomić
Prijavite se da možete ocijeniti galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
19.1.2024. u 06:28
TEKST: i. Tomić
FOTO: I. Tomić
U Hrvatskoj knjižnici i čitaonici u Pleternici otvorena je zanimljiva izložba pod nazivom „Bakini zidnjaci“. Brojni posjetitelji mogli su vidjeti zidnjake ili zidne krpe (vezene slike) u vlasništvu Požežanke Ane Hodak, koja živi u Zagrebu, a zbog bolesti je bila spriječena prisustvovati ovom kulturnom događaju. Riječ je o platnenim tkaninama s različitim motivima i duhovitim kratkim porukama. Pozdravljajući goste i prijatelje Knjižnice, ravnatelj prof. Franjo Novak je istaknuo kako nas i sama pomisao na bakine zidnjake vraća daleko u prošlost.
-Divimo se našim bakama i majkama čije su kuhinje bile skromne, ali pune iznimnog mirisa. Još i danas osjećam miris krafni, salenjaka i buhtli koje smo kao djeca jedva mogli pojesti. Ovi kolači bili su raskošno bogati, a kako i neće kad je Slavonija bogata i raskošna zemljom, ali i duhom. Nadam se da će vas ova izložba vratiti u prošlost i probuditi u vama ljubav prema svima najdražim, kojih više nema, a imali su značajnu ulogu u vašim životima-kazao je ravnatelj.
Inicijator izložbe Josip Mikšik je napomenuo da je Ana Hodak naslijedila ovu zbirku zidnjaka od prof. Božidara Kanajeta zvanog Boka, o kojemu se brinula sve do njegove smrti.
-Velik dio ovih kuharica je iz Slavonije, a to znači da ih je baš Ana skupila za profesora. Nakon njegove smrti, ponudila mi je da ih negdje zbrinemo. U traženju udomitelja pojavila se ideja za izložbu u Knjižnici, a oko sto zidnjaka bit će darovano Gradskom muzeju u Požegi-istaknuo je J. Mikšik .
Poznati vinar i ljubitelj poezije Marinko Markota naglasio je kako je ova izložba priča o nekom prošlom vremenu našega djetinjstva.
-Na zidnjacima su bile izvezene vesele, šaljive, ljubavne i mudre rimovane poruke, a zidne krpe bude sjećanja na prostrane mirišljive kuhinje u domovima iz sredine prošloga stoljeća. Svojim porukama mogu se smatrati pretečama današnjeg plakata. Zbog novoga načina života, početkom šezdesetih godina 20. stoljeća površina kuhinje se smanjuje te postaje najmanja prostorija, potpuno neprikladna za boravak ukućana, a zidnjaci postupno nestaju-rekao je, među ostalim, M. Markota.
Umirovljeni učitelj i slikar Dragutin Bajt napomenuo je kako je izloženo 65 kuharica koje možemo usporediti s današnjim SMS porukama, no za razliku od njih, kuharice su čiste i duhovite. Govore o različitim temama, od religioznih, rodoljubnih, političkih do onih iz svakodnevnog života. Na svakom zidnjaku, osim teksta, je i neka izvezena ilustracija.
Umirovljeni učitelj i pučki pjesnik iz Požege Ivan Abibović istaknuo je kako je nekoliko svojih knjiga isključivo napisao neknjiževnim jezikom, na šokačkom divanu. Iz jedne knjige pročitao je svoje dvije pjesme (Miraz, Sa sijela i sa prela) koje imaju dodirnih točaka s večerašnjim događajem, a govore o starim šokačkim običajima.
Otvarajući izložbu, zamjenik gradonačelnice Domagoj Katić zahvalio je svim posjetiteljima na dolasku, a organizatoru i inicijatoru na uloženom trudu, izražavajući zadovoljstvo prepunom dvoranom Knjižnice.
-To je priznanje prof. Novaku koji svaki mjesec organizira neke aktivnosti, a imamo priliku upoznati se s jednom bogatom poviješću i baštinom. Mlade generacije i one koje dolaze tako doznaju kako je to nekada izgledalo-poručio je zamjenik gradonačelnice. Jedan od postavljača izložbe i amaterski slikar Dragutin Kepić objasnio je posjetiteljima načine izrade pojedinih zidnjaka i različite motive na njima.
U glazbenom dijelu programa sudjelovali su Duško Bijelić na samici, članovi mješovitog pjevačkog sastava Kulturno-umjetničkog društva „Bektež“ iz Bekteža, te Vladimir Štibrić na gitari. Svojim nadahnutim nastupom zaslužili su dugotrajan pljesak.
Prijavite se da možete ocijeniti ovu galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Prijavite se da možete komentirati ovu galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.