PRIJE 2 GODINE
D.K.
Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
PRIJE 2 GODINE
D.K.
Vezano uz upite građana i korisnika usluga „Tekije“ d.o.o. o vrsti i kvaliteti ugrađenih vodomjera kao i o gubitcima vode u vodovodnoj mreži u Požeštini dostavljamo sljedeće pojašnjenje:
Vodomjeri
Tekija d.o.o. isporučitelj je usluge javne vodoopskrbe za preko 18.700 korisnika na području Požeštine. U sustav se ugrađuju najmoderniji tipovi vodomjera koji su prisutni na tržištu Republike Hrvatske. Osim uobičajenih višemlaznih mokrih vodomjera, od 2020. god. Tekija d.o.o u četverogodišnjem programu „Modernizacije sustava mjerenja i očitanja potrošnje vode“ vrijednom 4,6 mil. kn ugrađuje vodomjere s mogućnosti daljinskog očitavanja (kompaktni vodomjeri i vodomjeri s ugrađenim modulom za daljinsko očitavanje). Ugrađeni vodomjeri kontrolirani su i ovjereni od strane Državnog zavoda za mjeriteljstvo.
Volumetrijski vodomjer V200, DN 20 mm (kompaktni)
Višemlazni vodomjer M100i + radio modul
Gubitci vode
U segmentu smanjenja gubitaka vode u vodovodnoj mreži godinama se provode intenzivne aktivnosti i velika ulaganja kako bi se gubitci vode sveli na prihvatljivu mjeru s obzirom na činjenicu da ne postoje vodovodi bez gubitaka vode. Prosječni gubitci vode na razini Hrvatske su cca 49% od zahvaćene količine vode. Cilj „Programa sufinanciranja smanjenja gubitaka vode u vodoopskrbnim sustavima u Republici Hrvatskoj u periodu 2018. do 2027. godine“ je smanjenje gubitaka vode na 25%.
Tekija d.o.o. ima znatno manje gubitke od sadašnjeg prosjeka RH, ali time u Tekiji nismo zadovoljni i težimo daljnjem smanjenju gubitaka vode kroz čitav niz projekata. U sklopu EU projekta „Aglomeracije Požega“ u suradnji s Hrvatskim vodama i Ministarstvom gospodarstva i održivog razvoja te Grada Požege i Općina Velika i Brestovac, izvršena je zamjena starog azbestcementnog vodovoda Velika – Požega novim duktilnim cjevovodom u dužini od gotovo 15 km, a također su uspostavljene 23 tzv. DMA zone u kojima se mjere, prate i reguliraju protoci, tlakovi kao i potrošnja vode po dijelovima vodovodnog sustava. Ove aktivnosti značajno će doprinijeti smanjenju gubitaka vode u narednom periodu. Vrijednost ovog projekta je cca 25 mil. kn. Osim toga, upravo se u suradnji s Hrvatskim vodama završava drugi projekt ugradnje dodatnih 23 DMA zona širom Požeštine u vrijednosti cca 8,6 mil. kn.
Smanjenje gubitaka vode u vodovodnim sustavima je nužnost, ali predstavlja izuzetno dugotrajne i složene tehničke zahvate za koje je potrebno osigurati značajna financijska sredstva.
Vanjski izgled DMA okna – Cirakijeva ul., Požega
Vanjski izgled DMA okna – Industrijska ul, Požega (solarno napajanje)
Unutrašnjost DMA okna s ugrađenom mjerno regulacijskom opremom (protok, tlak)
Svi bitni tehnički podatci dolaze u nadzorno upravljački centar Tekije d.o.o. (kontrolna soba) odakle se vodoopskrbni sustav nadzire i upravlja 24 sata na dan.
Kontrolna soba nadzorno upravljačkog centra
Izvor: tekija.hr
Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Štitimo Vašu privatnost
Portal Požega.eu i njegovi partneri koriste kolačiće i druge tehnologije koje nam služe za bolje korisničko iskustvo na stranicama, zaštitu od spama, sigurnije surfanje korisnika, obradu statistike posjećenosti i prilagođeni prikaz oglasa. Pritom osobito vodimo pažnju o Vašem pravu na privatnost te provodimo sve potrebne mjere da bismo Vas zaštitili. Više o tome pročitajte u Pravilima privatnosti.