16.9.2024. u 12:42
TEKST: D. Mirković
FOTO: D. Mirković
Prijavite se da možete ocijeniti galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
16.9.2024. u 12:42
TEKST: D. Mirković
FOTO: D. Mirković
Da će vinograde brati strain radnici Vlkado Krauthaker poznati vinogradar i vinar iz Kutjeva predviđao je prije više godina. To se i dogodilo ove kada je među šezdesetak berača kod njega bralo i 11 iz Indije, Nepala i Bangladeša. Ovaj veliki posao obavljen je na 45 hektara vlastitih i nešto preko 60 hektara vinograda kooperanata. Sve se bralo ručno u gajbe koje su u najkraćem roku odvožene u podrum na preradu.
Berba nikada ranija, kraća, brža i teža. Počela je 8. kolovoza, mjesec dana prije nego prošle godine i trajala je do 26. kolovoza. Zbog visokih temperature i suše većina sorti je imalo povećane alkoholne vrijednosti.Bralo se kada je procjenjeno da je najbolje vrijeme pojedine sorte s obzirom na kvalitetu vina koju se željeli postići a to je ove godine bilo kod većine sorti u isto vrijeme.Stoga se bralo hitno i brzo. Osim toga, na vrelom Suncu temperature ubranog grožđa i mošta tražile su dodatne napore za hlađenje.
Prinosi su ove godine za oko 20 posto manji nego prijašnjih godina. Grožđe je zdravo i odlične kvalitete tako da se može očekivati vrhunska vina. U ovoj firmi prinosi su ciljani, onakvi kakve žele.To postižu raznim zahvatima ali najvažnija je takozvana zelena rezidba na koju su ove godine utrošili preko tri tisuće radnih sati. Tako su kod bijelih sorti brali između 9 i 11 tona, a kod crnih od 6 do 8 tona grožđa po hektaru.To je na oko sedam tisuća čokota po hektaru urod od 1,3 do 1,7 kilograma kod bijelih a 1,0 do 1,2 kilograma grožđa po čokotu kod crnih sorti.
Prijavite se da možete ocijeniti ovu galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Prijavite se da možete komentirati ovu galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.