25.7.2023. u 03:34
TEKST: Jelenko Topić
Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
25.7.2023. u 03:34
TEKST: Jelenko Topić
Proteklih dana primili smo nekoliko telefonskih poziva naših sugrađana u poznijim godinama života. Oni se žale na nemogućnost uzimanja hrane u Domu za starije i nemoćne osobe Požega što je ranije bilo redovno organizirano na njihovo zadovoljstvo. Zbog toga smo zatražili od uprave te ustanove objašnjenje za takav potez.
Dom za starije i nemoćne osobe Požega je javna ustanova socijalne skrbi osnovana za pružanje socijalne usluge smještaja, a osim socijalne usluge smještaja je za razdoblje od 2014. do kraja prošle godine imao sklopljen Ugovor o pružanju socijalnih usluga pomoći u kući s Ministarstvom rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike za korisnike to pravo ostvaruju temeljem Rješenja nadležnog centra za socijalnu skrb sukladno zakonskim propisima.
Za svaku sljedeću godinu se sklapao novi aneks Ugovoru, na određeno vrijeme od 1 godine.
-Za korisnike koji su samostalno plaćali cijenu usluge pomoći u kući Dom je sklapao Ugovor o pružanju socijalnih usluga pomoći u kući, pod istim zakonskim uvjetima i po vrlo pristupačnoj cijeni usluge. U međuvremenu, širenjem mreže socijalnih usluga u lokalnoj zajednici na području nadležnosti Centra za socijalnu skrb i Doma, pojavio se veći broj pružatelja socijalnih usluga pomoći u kući, čiji su nositelji gradovi ili općine, a socijalnu uslugu pomoći u kući obavljaju preko različitih projekata koji su financirani sredstvima EU, kao i pružatelji usluga pomoći kući u privatnom vlasništvu – ističe nam dipl.soc.radnica Ružica Alaber, ravnateljica požeškog Doma za starije i nemoćne osobe Požega dodajući da se unazad osam godina, a posebice kroz tri protekle godine, kao posljedica navedenog, drastično smanjio broj korisnika koji uslugu pomoći u kući ostvaruju temeljem Rješenja nadležnog centra za socijalnu skrb kao i broj korisnika koji uslugu pomoći u kući ostvaruju temeljem sklopljenog Ugovora o pružanju socijalnih usluga pomoći u kući sa Domom.
Troškovi za zaposlenike, materijalni troškovi kao što su nabava i priprema namirnica, troškovi energenata-struja i plin i drugo, te usluge održavanja službenih automobila potrebnih za pružanje usluga su bili sve veći odnosno ukupni rashodi za navedenu uslugu su bili dvostruko veći od ostvarenih prihoda.
Dodaje da je primjerice na dan 31.12.2014. godine 96 korisnika ostvarivalo pravo na usluge pomoći u kući od kojih je 30 korisnika ostvarilo navedeno pravo temeljem Rješenja nadležnog centra za socijalnu skrb. Nadalje 31. prosinca prošle Dom je pružao uslugu pomoći u kući za samo dva korisnika, koji su pravo ostvarili temeljem Rješenja nadležnog centra za socijalnu skrb, te za 24 sa sklopljenim Ugovorom o međusobnim odnosima sa Domom.
-Iz navedenih razloga, a sukladno članku Zakona, zatražili smo od Upravnog vijeća Doma i nadležnog ministarstva za poslove socijalne skrbi suglasnosti za prestanak pružanja socijalne usluge pomoći u kući koja nam je dostavljena 29. studenog 2022. godine, te je Upravno vijeće Doma donijelo odluku o prestanku pružanja usluga pomoći u kući prosinca iste godine – zaključila je ravnateljica Ružica Alaber.
Foto: Ilustracija
Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.