Požega.eu
Promjena teme
Prijava
Pretraži Požega.eu

Šljivovica potekla kao biser čista [FOTO]

4.11.2021. u 05:00
TEKST: D.M.

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
Požega.eu | Šljivovica potekla kao biser čista [FOTO] Požega.eu | Šljivovica potekla kao biser čista [FOTO]

4.11.2021. u 05:00
TEKST: D.M.

Prilagodba teksta ▼
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Obiteljsko gospodarstvo Tanje i Gorana Ribičića iz Požege bavi se proizvodnjom voća i voćnih rakija. S ovim poslom su počeli prije dvadesetak godina sadnjom oko tri hektara voćnjaka šljive i kruške vilijamovke u Bilaču. Plasman voća je bio otežan pa su rješenje pokušali naći pečenjem rakija. Uz dosta poteškoća u toj su nakani i uspjeli.



Danas u Požegi posjeduju suvremenu destileriju u kojoj osim šljivovice i rakije vilijamovke destiliraju i drugo voće, jabuke, dunje, marelice, te vinski destilat i kom grožđa. Od vlastitog destilata rade i likere.

Sada je vrijeme pečenja domaće voćne rakije, a njih Ribičići proizvedene novim tehnologijama, koje sadrže arome voća od kojeg su proizvedene.



Za dobivanje rakije najbolje kvalitete koriste samo zdrave i potpuno zrele plodove voća, jer tada sadrže najviše šećera. Za uspješnu fermentaciju plodove je potrebno odkoštiti i staviti u čiste kace, koje valja dobro zatvoriti kako bi se fermentacija odvijala bez prisutnosti zraka na temperaturu od 15-20 stupnjeva Celzijevih. Stalnu temperaturu tijekom cijele fermentacije održavaju hlađenjem koma u kacama.



Fermentacija traje oko četiri tjedna. Proces vrenja je završen kada se sav šećer pretvorio u alkohol u prevreloj komini. Komina se peče u kotlu sa kolonama koje ostranjuju sve nečistoće iz alkohola. Rakija zatim, odležava u hrastovim bačvama kako bi se razvio harmoničan okus i boja. Odležavanje odnosno zrioba rakije traje oko 6 mjeseci.



Prodaja rakije je dosta otežana zbog konkurencije crnog tržišta i velikih trošarina ali zahvaljujući izuzetnoj kvalitet Ribičićeve rakije se rado piju u Zagrebu te Istri. Da rade dobre proizvode govore i brojna priznanja na ocjenjivanjima rakija i sajmovima. Jedna od najdraži im je šampionska titula za šljivovicu na Ocjenjivanju prehrambenih proizvoda u Zagrebu prošle godine.


Recimo na kraju da u narodu rakija slovi kao prirodan lijek za tegobe želudca, a osobito je popularna kao aperitiv prije jela. Šljivovica je jedno od najcjenjenijih pića u nas.

Foto: D. Mirković

















Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.