12.2.2022. u 05:09
TEKST: D.M.
Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
12.2.2022. u 05:09
TEKST: D.M.
Plagiranje snimka kune na javnom natječaju u izboru kovanice eura podigla je buru. I dobro je da se dogodilo jer to otvara suštinsko pitanje, zaštitu intelektualnog vlasništva. S tim se kod nas ne možemo baš pohvalit. Tuđi uradci, bilo foto, video, dizajn, pisane riječ i drugi oblici izražavanja nemilosrdno se koriste u poplavi internetskih informacija.
Zahvaljujući ovoj temi čuli smo da su Hrvati u davna vremena koristili krzno kune za plaćanje, a onda su u 13. stoljeću u Pakracu počeli kovati srebrnjak s likom te životinje, a zvali su ga Slavonski banovac. Osim toga ova hitra životinjica našla se i u povijesnom grbu Slavonije.
Sa likom kune kod nas se živi poduže. Kuna je inspiracija, a posebno u pakračkom kraju. Tako učenici Osnovne škole Braće Radića na satu likovne kulture slikaju kovanicu banovca. Osnovali su i učeničku zadrugu pod imenom „Slavonki banovac“. Pod istim imenom u Pakracu se održavao obrtnički sajam.
Pakračani su pokazali da novčić može dobro marketinški iskoristiti. Izradili su kalupe kojima udarcem čekića od komada metala dobiju reljefni oblik banovca i likom kune kao prikladan suvenir. Osim toga taj motiv je bio inspiracija dizajnerima medalje Godišnje nagrade i Nagrade za životno djelo Požeško-slavonske županije.
Tako se lik kune na ovim prostorima koristi od davnina i u pravu su oni koji tvrde da je Slavonski banovac jedan od najljepših novčića.
Foto: D. Mirković
Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.