Požega.eu
Promjena teme
Prijava
Pretraži Požega.eu

Rođen na današnji dan Tomo Matić - istaknuti hrvatski književnik, književni povjesničar i filolog

PRIJE 3 TJEDNA
TEKST: I. Tomić
FOTO: Arhiva

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
Požega.eu | Rođen na današnji dan Tomo Matić - istaknuti hrvatski književnik, književni povjesničar i filolog Požega.eu | Rođen na današnji dan Tomo Matić - istaknuti hrvatski književnik, književni povjesničar i filolog

Rođen na današnji dan u Požegi Tomo Matić - istaknuti hrvatski književnik, književni povjesničar i filolog

PRIJE 3 TJEDNA
TEKST: I. Tomić
FOTO: Arhiva

Prilagodba teksta ▼
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Hrvatski književnik, kulturni povjesničar i filolog Tomo Matić rođen je 12. srpnja 1874. u ondašnjem Brodu na Savi.. Bio je po odgoju i osjećanju Požežanin, a podrijetlom iz stare požeške obitelji. Osnovnu školu završio je u Kutjevu, gimnaziju u Požegi, u Beču studira slavistiku i romanistiku te 1896. godine stječe doktorat filozofije. Od 1904. do propasti Monarhije bio je u Beču redaktor hrvatskog izdanja Liste državnih zakona. Profesorsku službu počeo je u Zemunu, no zbog sukoba s Khuenovim režimom prelazi u Split, gdje je bio gimnazijski profesor, a zatim je u Osijeku ravnatelj klasične gimnazije i tadašnje Trgovačke akademije, odakle 1932. s 58 godina odlazi u mirovinu.


U vremenu od 1932. do 1937. obavlja u Zagrebu dužnost ravnatelja Nadbiskupske klasične gimnazije, bavi se znanstvenim radom, a nekoliko godina poslije postao je predsjednik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti. Bio je prvi birani predsjednik Akademije pod hrvatskim imenom. Ovu dužnost obavlja od 1942. do 1946., a nakon poslijeratne obnove JAZU, smijenjen je i prestaje biti akademikom. Bilo je to u vrijeme kada je Akademiji vraćen naziv Jugoslavenske akademije znanosti i umjetnosti, a Tomu Matića više se nije javno spominjalo. Treba napomenuti kako je njegovo ime izbrisano s Akademijinih popisa članova i časnika, a njegova smrt nijednom riječju nije zabilježena u Akademijinu Ljetopisu za godine 1967. i 1968.. Ipak, o zaboravljenom Matiću u povodu stogodišnjice njegova rođenja Matko Peić je napisao u Glasu Slavonije: „Nismo ga se sjetili niti malenim člankom!“, te je s ogorčenjem dodao: „Baš po slavonski i baš znanstveno i baš ljudski!“.
Tomo Matić objavio je više monografija i studija s područja starije hrvatske književnosti u duhu Jagićeve slavističke škole, a posebnu je pozornost pridavao književnosti 18. stoljeća. u Slavoniji (Hrvatski književnici mletačke Dalmacije i život njihova doba, 1925–27; Prosvjetni i književni rad u Slavoniji prije Preporoda, 1945; Slavonsko selo u djelima hrvatskih pisaca potkraj osamnaestoga vijeka, u Radu JAZU, 1962., i dr.). Među najzaslužnijima je za otkrivanje i afirmaciju stare slavonske književnosti. Treba napomenuti da je znatan dio svojih radova posvetio Požegi (Moje uspomene na Vilima Korajca Moje đačke uspomene iz požeške gimnazijeNarodni život i običaji u požeškoj županiji krajem 18. vijeka i dr.). U Matićevoj knjižici „Moje đačke uspomene iz požeške gimnazije“(1883-1891), nailazimo mnogo više podataka o školi, profesorima i nastavnom programu, nego autorovih sjećanja na vlastite đačke godine.


Osim književnošću i kulturnim životom Slavonije, Tomo Matić bavio se proučavanjem razvoja hrvatskog školstva, kazališta, povijesno-pravnih dokumenata i drugim područjima. Značajni su njegovi prilozi proučavanju hrvatskog jezika, napose leksikografije, a osobito se istaknuo filološko-tekstološkim radom na kritičkim izdanjima tekstova starih hrvatskih pisaca u edicijama „Stari pisci hrvatski“ i „Građa za povijest književnosti hrvatske“, što se svrstava među njegova najvažnija djela. Kao znanstvenik djeluje čak 75 godina, do posljednjeg trenutka svoga života, a za to vrijeme ustrajno, samozatajno i tiho objavljuje oko 150 znanstvenih i stručnih radova trajne vrijednosti u brojnim domaćim i stranim publikacijama, uglavnom u izdanjima JAZU. Stoga je zbog svoga znanstvenog rada izabran za člana ove ustanove. Nedvojbeno i s punim pravom Tomu Matića uvrštavamo među najznačajnije istraživače starije hrvatske književnosti. Tijekom dugo godina plodnoga znanstvenoga rada istaknuto mjesto zauzimaju radovi posvećeni književnoj i kulturnoj povijesti zavičajne Slavonije i njegovog požeškog kraja. Tomo Matić preminuo je 21. prosinca 1968. u Zagrebu u 95. godini života, a pokopan je u obiteljskoj grobnici u Požegi na groblju sv. Ilije.




Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.