Požega.eu
Promjena teme
Prijava
Pretraži Požega.eu

ROĐEN NA DANAŠNJI DAN: Povjesničar Dragutin Pavličević-prvi počasni građanin Pleternice

15.1.2025. u 06:06
TEKST: I. Tomić

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
Požega.eu | ROĐEN NA DANAŠNJI DAN: Povjesničar Dragutin Pavličević-prvi počasni građanin Pleternice Požega.eu | ROĐEN NA DANAŠNJI DAN: Povjesničar Dragutin Pavličević-prvi počasni građanin Pleternice

15.1.2025. u 06:06
TEKST: I. Tomić

Prilagodba teksta ▼
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

U Luci Krmpotskoj kod Novog Vinodolskog na današnji je dan 15. siječnja 1932. godine rođen hrvatski povjesničar Dragutin Pavličević. Osnovnu školu završava 1943. u Pleternici, prva četiri razreda gimnazije pohađa 1947. u Požegi, a 1950. maturira u Saveznoj srednjoj tehničkoj školi u Zagrebu i požeškoj gimnaziji (1952.). Na Višoj pedagoškoj školi u Zagrebu diplomirao je 1956. povijest i hrvatski jezik. Od 1955. do 1964. godine radi kao nastavnik u Osnovnoj školi u Pleternici, a poslije završenog izvanrednog studija povijesti na Filozofskom fakultetu u Beogradu (1964.), postaje predavač povijesti na Pedagoškoj akademiji u Petrinji. Utemeljitelj je Povijesnog društva za Sisak, Petrinju i Banovinu(1965.), a od 1968. do 1970. ravnatelj je gimnazije u Petrinji. Od 1966. do 1970. pohađao je i završio studij III. stupnja novije hrvatske povijesti na zagrebačkom Filozofskom fakultetu, te postaje prvi magistar povijesti u Hrvatskoj.



Od 1970. Pavličević obavlja funkciju urednika u Školskoj knjizi u Zagrebu, no zbog političkih razloga je smijenjen i postavljen na mjesto korektora. Ubrzo je vraćen na ovo mjesto na kojemu ostaje do jeseni 1976. godine. Na Filozofskom fakultetu u Zagrebu iste godine doktorira povijest s radom “Narodni pokret 1883. u Hrvatskoj”. U Institutu za hrvatsku povijest „Ivo Pilar“, čiji je utemeljitelj 1971. godine, radi kao znanstveni suradnik, a znanstveni je savjetnik Zavoda za hrvatsku povijest zagrebačkog Filozofskog fakulteta. Nakon demokratskih promjena u Hrvatskoj (1990.) imenovan je za člana Državnog fonda za školstvo. Od 1991. do 1992. obnaša dužnost predsjednika Programskog savjeta Ministarstva prosvjete i kulture Republike Hrvatske. Treba napomenuti da je 1993. jedan od pokretača Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu. Od 1997. do 2003. godine znanstveni je savjetnik Instituta društvenih znanosti »Ivo Pilar« te voditelj projekata “Hrvati u okolnim (domovinskim) zemljama” i “Hrvati kao dio multikulturalnog identiteta okolnih zemalja”.



Prof. dr. sc. Dragutin Pavličević autor je brojnih udžbenika, priručnika i didaktičkih materijala za nastavu povijesti. Njegov znanstveni rad obuhvaća hrvatsku povijest 19. i 20. stoljeća, osobito agrarnu problematiku, istočno pitanje, hrvatsku dijasporu i pitanje granica. Urednik je zbornika Vojna krajina (1984.) i Krbavska bitka i njezine posljedice (1997.). Među njegovim brojnim djelima potrebno je izdvojiti značajnija: Narodni pokret 1883. u Hrvatskoj (1980.), Hrvatske kućne zadruge (I, 1989.), Moravski Hrvati: povijest, život, kultura (1994), Povijest Hrvatske(1994.), Kratka politička i kulturna povijest Bosne i Hercegovine (2000.), Iz ambara sjećanja i divana (2007.), Hrvati i istočno pitanje (2007.), monografija Grad Pleternica: 1270.–2010. (koautor, 2009.), Hrvatske/kućne obiteljske zadruge (I–II, 2010.). Potonja knjiga je jedna od kapitalnih knjiga koja je u cijelom svijetu dobila vrlo visoke ocjene koje imaju europsku recepciju. Proučavao je i zavičajnu povijest požeškoga kraja, a njegova prva knjiga bila je „Na vratima Požeške doline“, koju je napisao 1961. godine, posvetivši je Pleternici u kojoj je proveo petnaestak godina svoje mladosti. Knjiga je bila vezana uz početak rada Matice hrvatske u Požegi, čiji je bio jedan od utemeljitelja. Za svoju knjigu Hrvatske kućne zadruge 1.(1989.) dobio je 1991. godine Državnu nagradu “Bartol Kašić”. Dobitnik je i Državne nagrade “Ivan Filipović” 1995. za cjelokupni rad i knjigu Moravski Hrvati (1994.), te iste godine Državne nagrade za znanost za knjigu „Povijest Hrvatske“ (2000., II. izdanje). Predsjednik Tuđman ga je odlikovao Redom Danice hrvatske sa slikom Ruđera Boškovića, što je najveće odličje u hrvatskoj znanosti. Njegova akademska zajednica odlikovala ga je s dva najveća odličja koja se mogu dobiti u znanosti



Tijekom svoga života i rada Pavličević se uvijek vraćao Pleternici, pišući emotivno, nadahnuto i marljivo o njenoj povijesti i ljudima, pokazujući sklonost i književnom izričaju (memoari „Iz ambara sjećanja i divana“, koautor monografije „Grad Pleternica“, zbirka pjesama „Jablani kraj Orljave“, priče „Iz didove torbe“ i dr.). Njegova knjiga „Povijest jednog povjesničara“, posvećena jednim dijelom Pleternici, predstavljena je 26. listopada 2018. u pleterničkoj Hrvatskoj knjižnici i čitaonici. Za iznimne zasluge proglašen je 1997. godine prvim počasnim građaninom Grada Pleternice. Iako nije rođen u Slavoniji i Zlatnoj dolini, uvijek ju je smatrao svojim zavičajem, a to je potvrdio svojim djelima i članstvom u Družbi „Braće hrvatskog zmaja“, u kojoj je upisan kao „Zmaj Pleternički II”. Na današnji dan prof. dr. sc. Dragutin Pavličević navršava 93 godine, a u desetom je desetljeća života. Ovom prigodom, uz želju za dobro zdravlje, najplodnijem hrvatskom živućem povjesničaru koji je ostavio značajan trag pišući o hrvatskoj povijesti, upućujemo čestitku za njegov rođendan.




Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.