Požega.eu
Promjena teme
Prijava
Pretraži Požega.eu

Rekordna proizvodnja i godina za pamćenje

PRIJE 2 GODINE
TEKST: D.M.

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
Požega.eu | Rekordna proizvodnja i godina za pamćenje Požega.eu | Rekordna proizvodnja i godina za pamćenje

PRIJE 2 GODINE
TEKST: D.M.

Prilagodba teksta ▼
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Bez većih padalina i s visokim temperaturama ova godina je bila izuzetno povoljna za pčelare. To potvrđuju proizvodni rezultati u Obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu  za proizvodnju i prodaju meda „Natura forte“ iz Požege vlasnice Ane i njenog oca dr. Željka Krpana. Na pčelinjaku od gotovo stotinu košnica smještenom na brdu Sokolovac u Požeškoj gori završili su ovogodišnju sezonu s četiri vrcanja i rekordnom proizvodnjom. Prinosi meda se mjere u tonama i ovi pčelari će ovu godinu dugo pamtiti.

Posrećilo im se ovoga proljeća i u travnju je na obroncima Požeške gore bogato cvala divlja trešnja tako da su izvrcane veće količine rijetkog i vrlo traženog meda. Ovaj med je neizostavan u jačanju srca i krvnih žila. Potom je uslijedila bogata pčelinje paše bagrema, čiji se med zbog karakteristika ubraja u najcjenjenije, a preporučuje se za smanjenje stresa i nesanice. Dobro je medila i lipa, a taj se med u narodnoj medicini preporučuje bubrežnim bolesnicima i kod prehlada. I na kraju sezone bilo je dosta pitomog kestena a njegov med blago slatko-gorkastog okusa bogat je taninima koji mu daju tamnu boju.

Ovaj OPG osim čistog, prodaje i pripravke na bazi meda dodavanjem propolisa, matične mliječi, peluda, komadića saća, čokolade i drugog za liječenje raznih tegoba i jačanje ljudskog tijela. Dr. Željko Krpan, veterinar, jedan je od značajnih pčelarskih stručnjaka poznat i izvan granica Hrvatske. Objavio je niz znanstvenih radova o liječenju pčela od nametnika varoe i drugih opaki bolesti, o antimikrobnom djelovanju propolisa, te o liječenju zaraženih pčelinjih legla.

Foto: D. Mirković





















Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.