Požega.eu
Promjena teme
Prijava
Pretraži Požega.eu

Predstavljena knjiga Antuna Lovrića o Traparima i Novoselcima

14.12.2024. u 08:56
TEKST: I. Tomić
FOTO: D. MIRKOVIĆ

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
Požega.eu | Predstavljena knjiga Antuna Lovrića o Traparima i Novoselcima Požega.eu | Predstavljena knjiga Antuna Lovrića o Traparima i Novoselcima

14.12.2024. u 08:56
TEKST: I. Tomić
FOTO: D. MIRKOVIĆ

Prilagodba teksta ▼
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

U Traparima je u mjesnom društvenom domu predstavljena knjiga dr. sc. Antuna Lovrića „Selo iza sedam brda i dolina, kojeg nema na zemljopisnoj karti…“. Izražavajući dobrodošlicu sudionicima promocije, nakladnik knjige Drago Subotić je napomenuo da je njen autor nekadašnji učitelj u područnoj školi Trapari, koji je 1966., prije 58 godina, počeo sa suprugom Ivankom podučavati djecu Trapara i Novoselaca.


-Knjiga je to o jednom vremenu od prije pedesetak godina, kada je moja generacija bila omladina i kada su ovdje živjele seoske djevojke i momci. Knjiga je to o generaciji koja je pronijela glas o selu, generaciji o kojoj se nadugo i naširoko pisalo i pričalo godinama. Ona je povjesnica naših sela, zapravo spomenar o jednoj prohujaloj mladosti-istaknuo je nakladnik.


Govoreći o životopisu autora, dr. Igor Ivanović je naglasio da je Antun Lovrić bio učitelj u Novoj Kapeli, Traparima i Požegi. Učiteljsku školu završio je u Slavonskom Brodu, izvanredni studij sociologije i filozofije diplomirao je na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Ubrzo završava postdiplomski magistarski studij na Sveučilištu u Osijeku, gdje doktorira 1997. godine. Radio je kao profesor u Slavonskom Brodu, Požegi i Osijeku. Uz znanstvene i stručne radove, zapažene tekstove objavio je u „Hrvatskom planinaru“ i požeškim tjednicima, a među objavljenim  hvalevrijednim knjigama su „Požeško planinarstvo“ i „Hrvatsko proljeće u Požegi“ .
Autor dr. sc. Antun Lovrić, kojemu je ovo sedma knjiga, na emotivan je način govorio o knjizi koja kronološki obuhvaća vrijeme kada je bio učitelj u selu, od rujna 1966. do konca 1969. godine.


-Žao mi je i s tugom se sjećam onih kojih više nema, a jedini čovjek koji je živ iz vremena kada smo supruga i ja bili učitelji jest Tunja Čurčić koji ima devedeset godina. U prva dva poglavlja opisao sam svoj dolazak u Trapare, a tada nisam znao kako doći u selo do kojega je vodio blatnjavi poljski put. Školska zgrada bila je neožbukana, s neograđenim prostorom te neurednom i zaraslom živicom. Izvanjski prozori stana bili su razbijeni, a bilo je to ostavljeno zdanje bez života i otužna slika škole koja plaši-opisao je autor svoj prvi susret sa školskom zgradom i stanom. Govoreći o pojedinim poglavljima knjige, osvrnuo se, među ostalim, na đake Trapara i Novoselaca, brojneaktivnosti tadašnje omladine, kino u Traparima, folklornu i dramsku grupu, „Žetvene igre“, konjanička natjecanja, izgradnju ceste Blacko-Novoselci-Trapari. U knjizi su uvrštene crtice iz prošlosti Trapara i Novoselaca.


U uvodnom dijelu autor je naglasio kako je to knjiga uspomena koju je napisao na poticaj dragog prijatelja Drage Subotića, ondašnjeg prvog omladinca u Traparima . Ona je zapravo i fotomonografija prošlog i sadašnjeg vremena životne opstojnosti ovih dvaju sela i klasična knjiga u kojoj je naracija popraćena fotografijama,
-Sjećanja su to koja i nakon više od pola stoljeća ne blijede, na ljude i događaje koji su ostavili trajni trag i uspomena na jednu sjajnu generaciju mladih i same mještane, ali i na mene-poručio je dr.sc. Antun Lovrić.


Predstavnik Grada Pleternice ravnatelj Knjižnice prof. Franjo Novak evocirao je svoje uspomene na vrijeme koje se navodi u knjizi, kada je dolazio iz Blacka u Trapare kod svoga djeda i bake, a njegov ujak plesao je tada u folkloru. Dobro se prisjeća tadašnjeg učitelja Lovrića i Drage Subotića, danas uspješnog poduzetnika u mirovini.


-Selo Trapari su neosporno i dio moga života, a na kraju čestitam našim učiteljima koji su ostavili dubok trag u ovom selu, što potvrđuje i ova knjiga u vlastitoj nakladi. Čestitam našem učitelju likovne kulture Dragutinu Bajtu na lijepoj naslovnici i svim mještanima Trapara koji su dobili vrijednu knjigu za sadašnje i buduće generacije koje će ostati živjeti u ovom selu-poručio je prof. F. Novak.


Treba napomenuti da su izlaženju knjige značajno su pridonijeli sponzori Marija Banić, Mato Gučić, Pepa Livaković, Radovan Rotar, Branko Štefančić, Milan Varešak, Slavko Vojvodić, Kruno Pandek, Ivan Tuhović, Željko Lisičak i Ivan Sikavica.



Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.