Požega.eu
Promjena teme
Prijava
Pretraži Požega.eu

PREDAVANJE POZNATE VRTLARICE TRUDI BORŠOŠ: “Živa zemlja u našim vrtovima”

7.12.2024. u 11:39
TEKST: Danijela Beretin
FOTO: D. MIRKOVIĆ

Prijavite se da možete ocijeniti galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

7.12.2024. u 11:39
TEKST: Danijela Beretin
FOTO: D. MIRKOVIĆ

Eko centar Latinovac i neformalna vrtlarska grupa, čiji je moto "Živa zemlja u našim vrtovima = zdrava hrana", su organizirali predavanje o biovrtlarstvu održanog u prostoru Gradske knjižnice Požega. Predavačica je bila Trudi Boršoš, poznata vrtrlarica sa Gospinog brda iznad Požege koja želi očuvati autohtone sorte povrća, voća, cvijeća i zaštiti ga od zaborava i propadanja. Ovo je bila završna ovogodišnja vrtlarska aktivnost, a koja se veže na dvogodišnju suradnju i niz održanih teorijskih i praktičnih radionica na temu održivog vrtlarstva. 


Trudi je na početku predavanja spomenula važnost razvijanja svijesti da je jesen pravi početak vrtlarske godine. I da će takva praksa olakšati posao nama, ali će i pružiti potrebnu zaštitu zemlji, odnosno milijunima stvorenja i mikroba koji u tom tlu žive i kojima je potrebna hrana. Priroda radi veliki posao. Svatko zna kakvo je tlo u šumi, a za to ne treba puno rada.


Različite voćke i listopadno drveće imaju različite minerale u sebi. Miješanjem različitih vrsta gnojimo tlo za gotovo sve povrće i cvijeće. Što su naše vrtne gredice deblje i više pokrivene (organski gnoj je, također, vrlo koristan, ako ga imamo na raspolaganju), to pomaže da se na vrtu bolje čuva i upija vlaga od kiša ili snijega i takve vrtove ne mogu lako isušiti vjetar niti sunce. Osim toga, stvorenja koja žive u takvom tlu su aktivna gotovo cijele godine. To znači da je tlo stalno prozračno. I to je suprotnost od "urednih" i praznih vrtova. Naglašava kako njen vrt nikada nije poplavio, čak niti za vrijeme vrlo jake kiše jer je tlo stalno malčirano.


Kako se kod Trudi na imanju nalaze i vrtovi koje uređuje nekoliko članova neformalne grupe, vježbaju i eksperimentiraju organsko vrtlarenje, najavila je i nastavak razvoja te priče kroz sadnju 10 starih sorti voćaka (visoka stabla) kako bi se poboljšala mikroklima tog prostora tijekom ljeta. Zahvaljujući postojećoj živici, drveće će uvijek pronaći potrebnu vodu. Pred sam kraj predavanja, Trudi je prezentirala i novu projektnu ideju izgradnje Walipinija, tj. podzemnog staklenika na svom imanju te pozvala sve zainteresirane da se priključe izgradnji istog kroz buduće praktične radionice i aktivnosti. Izgraditi će se i rezervoar za vodu za životinje, ali i našu hranu.


Sudionici predavanja su izrazili želju za nastavak učenja i razmjene te veselo iščekujemo nove vrtlarske avanture.



Ocijenite galeriju

Prijavite se da možete ocijeniti ovu galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovu galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

POŽEGA VREMENSKA PROGNOZA
Izdvojeno
Novo