Požega.eu
Promjena teme
Prijava
Pretraži Požega.eu

Požeški učenici Tehničke škole u sklopu Erasmus+ KA2 projekta na mobilnosti u Sloveniji: "Ova mobilnost je neprocjenjivo iskustvo za sve sudionike koje značajno doprinosi podizanju kvalitete međusobnih odnosa" /FOTO/

PRIJE 2 GODINE
TEKST: D.K.

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
Požega.eu | Požeški učenici Tehničke škole u sklopu Erasmus+ KA2 projekta na mobilnosti u Sloveniji: Požega.eu | Požeški učenici Tehničke škole u sklopu Erasmus+ KA2 projekta na mobilnosti u Sloveniji:

PRIJE 2 GODINE
TEKST: D.K.

Prilagodba teksta ▼
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

U razdoblju od 2. do 8. lipnja 2022. godine Osnovna šokola F. S. Finžgarja Lesce u Sloveniji bila je domaćin pete mobilnosti u okviru Erasmus+ KA2 projekta školskog partnerstva "With the Skills of the Future for a Successful Job and Life". Uz školu domaćina, sudjelovali su učenici i nastavnici Tehničke škole, Požega iz Hrvatske, Kanepi Gümnaasium iz Estonije (koordinator projekta), srednja škola „Istituto d’Istruzione Superiore Petrucci Ferraris Maresca“ iz Catanzara u Italiji,  te srednja škola „ Suleyman Demirel Anadolu Lisesi“ iz Istanbula u Turskoj.

Iz Tehničke škole u Požegi na mobilnosti je sudjelovalo pet učenika: Kruno Lokmer, Josip Katić, Vedran Kolman, Adam Marjanović i Patrik Žegrec. S njima su bili  profesori Milan Trgovčić i  Marina Mirković (lokalna koordinatorica projekta).

Tema susreta bila je „Povratak prirodi za vještine 21. stoljeća“. Danas mnogi stručnjaci koriste prirodu kao posebnu vrstu učionice, gdje djeca upoznaju jedni druge i sebe, doživljavaju i razvijaju socijalne vještine. Također razvijaju komunikacijske vještine, stječu naviku brige o sebi, samostalnost, suradnju, prihvaćanje različitosti.

Učenici su radili u grupama pri čemu su morali razmišljati i biti kreativni u digitalnom i nedigitalnom okruženju kako bi razvili jedinstvena i korisna rješenja.

Sudionici su pomogli u definiranju i kreiranju sadržaja režiranog za slobodno vrijeme i večernje animacije. Važno je surađivati ​​i biti svjestan činjenice da o njihovoj odluci i pripremi programa u osnovi ovisi kako će se osjećati. Odgovorni su za vlastiti uspjeh ili neuspjeh što mnogima stvara novo iskustvo.

Pri dolasku u Lesce, sudionici su posjetili  Zračnu luku koja se nalazi u ravnici ispod Karavanki, nedaleko od Bleda, na nadmorskoj visini od 503 m. Polazište je za sportske i jedriličarske te panoramske letove nad prekrasnim okolišem. Godine 1954. iz zračne luke Lesce poletio je prvi Aerotaxi, a najveći interes bio je za panoramske letove iznad Bleda, prema Bohinju i nad Julijskim Alpama, koji se do danas nije promijenio.

Sudionici su tri dana proveli na planinarenju u Planinarskom domu na Zelenici.

Održane su radionice: preživljavanje i ponašanje u prirodi - prikaz gorskog spašavanja i korištenja tehnologije, orijentacija pomoću osjetila, akcija traganja uz pomoć drona i spasilačkog psa (Gorski spasilački tim Radovljica), korištenje GPS tragova za pretraživanje područja. Sudionici su pješačili i do vidikovca Bled, Dom pri izviru Završnice.

Večer uz logorsku vatru povezala je kulturu zemalja sudionika.

U školi domaćina u Lescu, sudionici mobilnosti sudjelovali su u radionicama: Razina stresa i priroda, Suradnja – ICT vještine izrade prezentacije o Sloveniji. Posjetio ih je gradonačelnik Radovljica. Upoznali su mjesta Radovljica i Bled.

Posljednji dan susreta proveli su u Ljubljani - glavnom gradu Slovenije i jednom od najzelenijih gradova u Europi. Posjetili su Kuću eksperimenata kako bi dobili ideje i bili inspirirani za rješavanje problema.

Istražili su GPS tragove u gradu. Radeći u grupama trebali su pronaći turističku info točku, informirati se o glavnim atrakcijama u blizini, pronaći put od jedne turističke točke do druge koristeći mobitele, karte ili druge vještine - komunikacije. Fotografirali su se kao dokaz i nakon završetka dali izvješće o suradnji, problemima i razmišljanjima.

Ova mobilnost je neprocjenjivo iskustvo za sve sudionike koje značajno doprinosi podizanju kvalitete međusobnih odnosa, dugotrajnijem i korisnijem znanju učenika, razvoju društvenih vještina, navikavanju na samostalnost, preuzimanju odgovornosti itd.

Novostečeno znanje učenici mogu odmah i praktično provjeriti. Novo okruženje, drugačije od predavanja u učionici, uvijek je dodatno motivirajuće. Osim stjecanja novih znanja, škola u prirodi predstavlja idealno mjesto gdje se može naviknuti na samostalnost, druženje, grupni rad i kvalitetno provođenje slobodnog vremena. Vještine su  povezane sa životom u prirodi – orijentacijom u nepoznatom području. Učenici su razvili vještine u različitim područjima kao što su rješavanje problema, kreativnost, suradnja, komunikacija i odgovornost.

Rad u prirodnom okruženju potiče djecu da istražuju i uče testiranjem/eksperimentiranjem. Sama priroda nam omogućuje poseban emocionalni doživljaj. To se posebno odnosi na obrazovne aktivnosti čiji je uspjeh izravno povezan s doživljavanjem vrijednosti. Dok uči u prirodnom okruženju, učenik koristi sva svoja osjetila – sve informacije prihvaća svim kanalima (vidom, zvukom, mirisom, okusom, dodirom). Na taj način učenik nije samo primatelj informacija, već i aktivni sudionik pedagoškog procesa.

Nastavnici su razmjenjivali ​​i uspoređivali ​​dobru praksu, upoznali učenike iz drugačije perspektive, učili o slovenskom školskom sustavu i znamenitostima.

Domaćinima hvala na gostoprimstvu i odličnoj organizaciji susreta. Svima zahvaljujemo na suradnji i nezaboravnoj avanturi upoznavanja vještina 21. stoljeća koje će nas pratiti kroz život i rad.

Projekt SKILLS sufinanciran je sredstvima programa Europske unije Erasmus+.

Izvor Marina Mirković

















































Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.