Požega.eu
Promjena teme
Prijava
Pretraži Požega.eu

Požeški pčelar Željko Balen jedini u našoj zemlji oformio energetski neovisan i samoodrživ pčelinjak /FOTO/

PRIJE 1 GODINU
TEKST: Jeelenko Topić
FOTO: J.T.

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
Požega.eu | Požeški pčelar Željko Balen jedini u našoj zemlji oformio energetski neovisan i samoodrživ pčelinjak /FOTO/ Požega.eu | Požeški pčelar Željko Balen jedini u našoj zemlji oformio energetski neovisan i samoodrživ pčelinjak /FOTO/

PRIJE 1 GODINU
TEKST: Jeelenko Topić
FOTO: J.T.

Prilagodba teksta ▼
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Koristeći sektorske potpore u pčelarstvu, te prateći suvremenu tehnologiju pčelar sa stažom iznad 30 godina Željko Balen iz Požege, koji je predsjednik požeškog Pčelarskog društva Zlatna dolina i član Upravnog odbora Hrvatskog pčelarskog saveza, oformio je u selu Vlatkovac pokraj Čaglina, gdje ima svoje imanje,  energetski neovisan i samoodrživ pčelinjak jedini u našoj zemlji.

Željko je to osmislio i ostvario, a sve je prezentirao svojim kolegama pčelarima s područja Slavonije, te iz Zagorja koji svoje pčele dopremaju na ispašu uljane repice i bagrema. Oni se to sa velikim zanimanjem pratili Željkovo izlaganje i razgledali pčelinjak sa potrebnom opremom, te su tijekom boravka u Vlatkovcu razmijenili iskustva u radu sa pčelama i proizvodnji meda.

-Postavio sam solarne panele za proizvodnju električne energije, pomoću koje pumpa iz moga bunara izvlači vodu u hladnjaču, a ta voda se koristi za zadržavanje temperature u hladnjači do 15 stupnjeva Celzija – kaže nam Željko dodajući da se na taj način saće spremljeno u hladnjaču  spašava od napada moljca jer se taj štetnik ne može razvijati uz takvu temperaturu.

Mnogi pčelari u borbi protiv moljca koriste kemijska sredstva što je dopušteno, no ovim načinom se ona izbjegavaju pa se med proizvodi na prirodan način.

No, Željko Balen na tomu nije stao jer je preostalu vodu iz hladnjače usmjerio na manji ribnjak uz svoj veliki pčelinjak. Taj ribnjak služi za napajanje pčela, a koristeći navedenu vodenu površinu ubacio je tu šarane pa ih ima za potrebe svoga domaćinstva.

Imajući u vidu da njegov solarni sustav snabdijeva električnom energijom i opremu za vrcanje meda ovaj ambiciozni čovjek zaokružio je svoj proces proizvodnje baziran vlastitim trudom i iskustvom što će dugoročno dati još bolje rezultate.



Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.