Požega.eu
Promjena teme
Prijava
Pretraži Požega.eu

Požeški Genijalci pobrali brojne medalje na Olimpijadi u mentalnoj aritmetici i matematici

PRIJE 2 GODINE
TEKST: Jelenko Topić

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
Požega.eu | Požeški Genijalci pobrali brojne medalje na Olimpijadi u mentalnoj aritmetici i matematici Požega.eu | Požeški Genijalci pobrali brojne medalje na Olimpijadi u mentalnoj aritmetici i matematici

PRIJE 2 GODINE
TEKST: Jelenko Topić

Prilagodba teksta ▼
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Proteklog vikenda održana je 6. Olimpijada u mentalnoj aritmetici i matematici škole Malac Genijalac na kojoj je sudjelovalo 500 natjecatelja, a osim iz naše zemlje nastjecale su se škole iz Mađarske, Austrije, Srbije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Švicarske i Njemačke - ukupno pedesetak škola. 

Iz Hrvatske je sudjelovalo 13 škola, a u 6 gradova je otišlo 13 medalja.

Požeški Genijalci osvojili su čak četiri medalje u pisanom dijelu računanja na abakusu. Alana Baričević osvojila je zlatnu medalju, Marija Obućina srebrnu medalju, Dora Kovačević srebrnu medalju i Mate Kovačević brončanu medalju.

Na međunarodnom natjecanju je sudjelovalo devet požeških Malaca, a uz osvajače medalja to su: Gabrijel Obućina, Leon Šutalo, Denis Egner, Dora Križić te Andrija Štancl. Djeca koja su se plasirala na natjecanje imaju sposobnost računanja i nekoliko brojeva u jednoj sekundi!

U disciplini mentalne aritmetike sudjeluju djeca u dobi od 4 do 12 godina i izvode radnje mentalnog računanja, gdje u ograničenom vremenskom periodu, bez ikakvog pomagala, moraju točno riješiti određeni broj zadataka. Program je porijeklom iz Japana, a glavni alat za rad je abakus, drevna računaljka pomoću kojem vizualizacijom i simulacijom pokreta djeca postižu izvanredno brzo računanje i razvoj kognitivnih vještina poput poboljšanja koncentracije, logičkog i analitičkog razmišljanja, pamćenja i mašte.

Mentalna matematika je namijenjena za djecu od 10 do 17 godina, a oni mentalnim putem bez ikakvog pomagala mogu riješiti složene zadatke poput korjenovanja, kvadriranja, kubiranja, prebacivanja iz dekadskog u binarni kod te izračunavanja dana za određeni datum i godinu.

-Natjecanje je prošlo izvrsno, a Malci, ali i svi ostali su stekli vrijedno iskustvo za budućnost.













Veliki je ovo uspjeh naših Genijalaca i učiteljice Marine Baričević i znak je to da se Genijalci kriju u Požegi te su nam time dali još veću motivaciju i energiju u radu i napretku! - ističe Marija Topić, voditeljica škole Malac Genijalac Požega



Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.