Požega.eu
Promjena teme
Prijava
Pretraži Požega.eu

Povijesno društvo Požega organiziralo je predavanje o Česima u Hrvatskoj

6.5.2025. u 10:12
TEKST: N. H.
FOTO: D. MIRKOVIĆ

Prijavite se da možete ocijeniti galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

6.5.2025. u 10:12
TEKST: N. H.
FOTO: D. MIRKOVIĆ

Sociolog i znanstveni savjetnik dr. sc. Dragutin Babić u Gradskoj knjižnici Požega održao je predavanje „Česi u Hrvatskoj i Slavoniji između asimilacije i očuvanja nacionalnoga identiteta“. Prisutne je pozdravio profesor Vinko Tadić, povjesničar i predsjednik Povijesnog društva Požega. Predstavio je predavača i najavio temu spomenutoga predavanja, a tijekom završnoga dijela programa moderirao je raspravu. Dvije pjesme na češkome jeziku izveli su članovi pjevačke grupe Češke besede Bjeliševac.


Česi su naseljavali područje Hrvatske i Slavonije najviše u 19. stoljeću. Godine 1991. u Republici Hrvatskoj živjelo je 13 086, a 2021. samo 7862 građana češke narodnosti. Više istaknutih osoba iz Hrvatske bili su Česi: skladatelj Ivan Zajc, književnik August Šenoa, fizičar i astronom Oton Kučera, spisateljica Jagoda Truhelka, povjesničar i sveučilišni profesor Jaroslav Šidak, skladatelj Fran Lhotka, istaknuti sudionik antifašističke borbe i narodni heroj Josip Ružička te niz drugih. Mnogi pripadnici češke zajednice kao partizani, zajedno s Hrvatima, Srbima i drugima, dali su važan doprinos stvaranju Hrvatske u današnjim granicama. Istaknuli su se i u obrani tih granica te ustavno-pravnoga poretka Republike Hrvatske od 1991. do 1995. godine.


U današnjoj Hrvatskoj djeluje niz čeških beseda koje čuvaju jezik, kulturu i običaje Čeha u Republici Hrvatskoj. Riječ je o dobro organiziranoj i aktivnoj nacionalnoj manjini. Iako u Republici Hrvatskoj postoje dobra zakonska rješenja o nacionalnim manjinama, sudionici diskusije, nakon predavanja, ukazali su na problem asimilacije te postupnoga gubitka češkoga nacionalnog identiteta, ali i na poteškoće u ostvarivanju svojih prava na području Požeško-slavonske županije. Dragutin Babić istaknuo je važnost čuvanja nacionalnoga identiteta. Ključnu ulogu u tome imaju obitelj, škola i udruge.


Česi su unaprijedili poljoprivredu i stočarstvo u Slavoniji. Istaknuli su se kao uspješni obrtnici, trgovci, znanstvenici, umjetnici, liječnici, kulturni i prosvjetni radnici. Znatno su utjecali na svijest stanovništva Slavonije o vođenju seoskoga imanja, higijenskim navikama i racionalnom korištenju novca. Približili su Hrvatsku, a posebno Slavoniju, prostoru srednje Europe.


Profesor Vinko Tadić u svojoj izjavi, među ostalim, je rekao: „Važno je i dalje njegovati vrijednosti demokracije te privrženost Europskoj uniji u našoj sredini, a to znači sve prijepore rješavati dogovaranjem. Razumijevanje drugoga i drugačijega uvjet je za uspješan suživot svih naroda ovih prostora.“



Ocijenite galeriju

Prijavite se da možete ocijeniti ovu galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovu galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.