Požega.eu
Promjena teme
Prijava
Pretraži Požega.eu

Poljoprivreda treba hitne nove politike za povećanje proizvodnje

15.4.2025. u 21:53
TEKST: D. Krstanović / SDP
FOTO: SDP

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
Požega.eu | Poljoprivreda treba hitne nove politike za povećanje proizvodnje Požega.eu | Poljoprivreda treba hitne nove politike za povećanje proizvodnje

15.4.2025. u 21:53
TEKST: D. Krstanović / SDP
FOTO: SDP

Prilagodba teksta ▼
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

Saborska zastupnica Martina Vlašić Iljkić u Požegi je organizirala panel raspravu na temu „Nove prilike za razvoj poljoprivrede u Požeško-slavonskoj županiji“.
- Sela su nam prazna, a u našoj županiji posljednjih godina proizvodnja mlijeka je manja za 50 posto. Točnije, broj proizvođača mlijeka je manji za 77 posto, a uzgajivača svinja i goveda je manje za 67 posto - naglasila je saborska zastupnica Vlašić Iljkić dodajući da HDZ sve to mirno promatra posljednjih 9 godina i ne poduzima ništa. Ukupna proizvodnja hrane se drastično smanjuje, a perspektive su zamagljene jer pomoć i potrebne informacije dobivaju samo oni bliski vlasti.
Vlašić Iljkić je naglasila kako je zadatak županijske vlasti odgovorno upravljanje, provođenje transparentnih natječaja i osiguravanje uvjeta za povećanje kvalitete i obima poljoprivredne proizvodnje.


Na skupu je sudjelovao zastupnik u Europskom parlamentu te član Odbora za poljoprivredu i ruralni razvoj Marko Vešligaj, koji je tom prigodom predstavio najnovije mjere namijenjene vinskom sektoru.
U svom izlaganju, zastupnik Vešligaj posebno je istaknuo paket mjera Europske komisije za podršku vinskom sektoru, objavljen 28. ožujka ove godine. Kako je pojasnio, cilj tih mjera je očuvati konkurentnost i održivost proizvodnje u uvjetima pada potražnje na tržištu EU-a i nestabilnih geopolitičkih okolnosti.
Spriječiti viškove
- Mjere uključuju sprječavanje viškova i zelenu berbu, točnije financijsku zaštitu od prekomjerne proizvodnje, fleksibilnost sadnje u državama članicama, potporu za ulaganja u klimatske promjene te jasna pravila za proizvode s nižim udjelom alkohola i usklađeno označivanje, ali i poticanje vinskog turizma i produljenu promidžbu na trećim tržištima. Ovim se mjerama želi potaknuti ruralni razvoj, otvoriti nove izvozne prilike za hrvatske vinare te stvoriti jasniji okvir za inovativne vinske proizvode – istaknuo je Vešligaj.


U završnom dijelu panela, Vešligaj se osvrnuo na specifične potrebe Požeško-slavonske županije, istaknuvši kako je riječ o prostoru s velikim potencijalom za razvoj vinogradarstva, a koji će – zahvaljujući novim mjerama – imati priliku još snažnije iskoristiti svoj vinski i turistički potencijal.
Povećati proizvodnju
Na panel raspravi sudjelovao je i prof. dr. sc. Goran Kušec s Fakulteta agrobiotehničkih znanosti u Osijeku koji je naglasio da Hrvatska ima prepoznate, ali nedovoljno brandirane proizvode poput kulena.
- Hrvatska ima velike potencijale za samodostatnost i daljnje promoviranje poljoprivrednih proizvoda, ali kada je riječ o sivnjogojskoj proizvodnji Hrvatska ima potrebu godišnje utoviti 2 milijuna svinja, a proizvede se svega jedan milijun - rekao je Kušec zaključivši kako se meso uvozi umjesto da ga sami proizvodimo što je rezultat loših poljoprivrednih politika.


Poljoprivreda bi trebala biti snažnija i na neki način motor razvoja Slavonije, a to bi trebalo slijediti i obrazovanje u poljoprivredi. Umjesto da smo nastavili s razvojem poljoprivrednih studija u Požegi, politika je ugasila smjer vinogradarstvo, vinarstvo i voćarstvo zajedno sa smjerom prehrambene tehnologije, rekao je doc. dr. sc. Dinko Zima, profesor na Sveučilištu u Slavonskom Brodu.
Smanjiti birokraciju
Tijekom rasprave vinar Luka Samardžija naglasio je neizdrživi porast birokracije koji guši kako vinare tako i druge grane poljoprivrede.
- Poljoprivrednici bi se trebali baviti svojom djelatnošću, a ne vrijeme i resurse gubiti na administraciju koja ih ubija. Posebno je to naglašeno kod apliciranja za sredstva iz fondova koji bi trebali pomoći poljoprivrednicima da povećaju i unaprijede svoju proizvodnju, ali mnogi usput ostanu izgubljeni u šumi birokracije - rekao je Samardžić.
Zaključak panel rasprave je da je Hrvatska sve manje samodostatna u proizvodnji hrane, a da bi se to promijenilo potrebne su hitne promjene u pristupu i poljoprivrednim politikama inače će hrvatski građani još više ovisiti o uvoznim lobijima, a mladi će umjesto ostanka na svojoj zemlji egzistenciju tražiti u drugim državama.




Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.