18.4.2025. u 14:31
TEKST: I. Tomić
FOTO: I. Tomić
Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
18.4.2025. u 14:31
TEKST: I. Tomić
FOTO: I. Tomić
U Gradskoj vijećnici u Pleternici održana je konferencijapredstavljanja projekta RuralSTEM čiji je nositeljgradska Udruga Društvo „Naša djeca“. Ovaj trogodišnji projekt vrijedan je 267.400,98 eura, a sufinanciran je sredstvima Europske unije, iz Europskog socijalnog fonda plus (85%), u sklopu programa Učinkoviti ljudski potencijali 2021.-2027., i Državnog proračuna Republike Hrvatske (15%). Partneri na projektu su Grad Pleternica, Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Fakultet turizma i ruralnog razvoja u Požegi, požeška Poljoprivredno-prehrambena škola, Glazbena škola u Požegi, Osnovna škola fra Kaje Adžića u Pleternici, Osnovna škola „Mladost” u Jakšiću i gradski Dječji vrtić „Tratinčica“.
Tijekom predstavljanja projekta rečeno je kako je vrijeme njegove provedbe 36 mjeseci, počevši od 12. ožujka 2025. godine, a cilj mu je unaprijediti kapacitete civilnog društva za promociju STEM-a. To je kratica načinjena od četiriju riječi: science (znanost), technology (tehnologija), engineering (inženjestvo) i mathematics (matematika), vrlo popularna u području obrazovanja. Izobrazbom i mentoriranjem, projekt potiče suradnju između visokih učilišta i odgojno-obrazovnih institucija, a fokus je na njegovu promicanju među djecom i učenicima na radionicama, sajmovima i javnim događanjima. Naglasak je usmjeren na hranu, tehnologiju, turizam i glazbu, sa ciljem jačanja vještina i socijalne unkluzije (uključivanja). Ciljne skupine su organizacije civilnog društva, djeca do početka obveznog obrazovanja i učenici osnovnog ili srednjoškolskog obrazovanja.
O značenju programa za Udrugu Društvo „Naša djeca“ govorio je njen predsjednik Tomislav Banožić koji je zahvalio svim nazočnim partnerima.
- Ovo je prvi i veliki europski projekt za naše Društvo, a s bespovratnim sredstvima u iznosu od 267.400,98 eura, uz vaše partnerstvo, pokušat ćemo ojačati civilne udruge provođenjem STEM aktivnosti. Svjedoci ste da je STEM jako popularan i nešto što je djeci i nama učiteljima vrlo zanimljivo. To je nešto što nas učitelje može izgraditi na nekoj višoj razini. Djeci je zanimljivo sudjelovati i surađivati na nastavi koja nije uobičajena, u kojoj nema papira i olovke i u kojoj oni mogu dati sebe te vizualnim radom doći do nekih zaključaka. Veselim se suradnji i tome što će nas Fakultet mentorirati kako bismo to uspjeli približiti djeci na što bolji i kvalitetniji način i zadržali ih u STEM-u koji nam je budućnost-zaključio je predsjednik Udruge. Na konferenciji je izražena nada kako će ovaj trogodišnji projekt biti uspješno proveden u ugodnoj suradnji s partnerima te da će biti primjer dobre prakse osnaživanja kapaciteta nositelja i partnerskih organizacija u njegovom promicanju među djecom i mladima.
Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.