Požega.eu
Promjena teme
Prijava
Pretraži Požega.eu

PLETERNICA: Predstavljena knjiga ʼOj, soldati, braćo moja milaʼ i projekt knjiga o Luki Lukiću

24.5.2025. u 07:05
TEKST: I. Tomić
FOTO: I. Tomić

Prijavite se da možete ocijeniti galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

24.5.2025. u 07:05
TEKST: I. Tomić
FOTO: I. Tomić

U prepunoj dvorani Hrvatske knjižnice i čitaonice u Pleternici u večernjim je satima svečano predstavljana knjiga "Oj, soldati, braćo moja mila" i projekt knjiga o Luki Lukiću, rađen u suradnji s Hrvatskom akademijom znanosti i umjetnosti i Općinom Klakar Govoreći o autoru knjige Mati Blaževcu Pajkovu iz Donje Bebrine, ravnatelj Knjižnice prof. Franjo Novak predstavio njegov bogat životopis i različite aktivnosti.



-Mato je sudionik Domovinskog rat, vrlo je aktivan u društvenom životu svoga sela i okolice, a bio je organizator i nositelj brojnih uspješnih folklornih manifestacija širom Slavonije. Član je i dopredsjednik te jedan od osnivača Udruge „Povjesničara i baštinika zavičajne starine Slavonije, Baranje i Srijema“. Autor je više knjiga, uglavnom povijesnog sadržaja, među kojima su “Neoplakani slavonski soldati“ o Prvom svjetskom ratu, te o Luki Lukiću, učitelju etnografu i mlografu u Klakaru. Knjigom koju večeras predstavlja želi se odužiti svim precima, slavonskim sinovima koji su na bilo koji način stradali u Prvom svjetskom ratu-istaknuo je ravnatelj.



Prigodnim pozdravnim riječima sudionicima večeri obratila se izaslanica gradonačelnice Ivana Ketović Marjanović. te je zahvalila gostima na dolasku.
- Ovo je jedna od manifestacija koje kulturno i društveno obogaćuju život Grada Pleternice, Zajednička poveznica vašeg i našeg kraja je čuvanje svoje baštine i pronošenje diljem svijeta-poručila je, među ostalim, izaslanica gradonačelnice.

Autor knjige "Oj, soldati, braćo moja mila" poručio je da ne treba ide utabanim stazama, već svojim putem da se ostavi trag.
-Zato se bavim malo težim temama kojima se mnogi ne bave, a to je Prvi svjetski rat kojega zovu i zaboravljeni rat. Da njega nije bilo, danas bi bilo milijun Hrvata više, a u austrougarskoj vojci bilo je čak 14 posto hrvatskog stanovništva koje je odigralo značajnu ulogu-istaknuo je autor. Napomenuo je kako se u knjizi nalaze i podaci o 84 čovjeka iz pleterničkog kraja, iz Zagrađa, Bučja i Brodskog Drenovca jer su ta sela tada pripadala brodskom kotaru. -Uvijek se ratovalo zbog interesa i vojne ekonomije, kao i danas, uvijek je tako bilo, a najviše je stradao jadni seljak. Podatke za knjigu skupljao sam na temelju


svjedočenja pojedinih ljudi-istaknuo je M. Blaževac. Knjiga sadrži oko 3000 imena i prezimena zarobljenih, ranjenih, poginulih i nestalih vojnika iz 88 sela brodskog kotara, a navodi oko 300 mjesta ranjavanja, liječenja, pogibije i zarobljavanja naših Slavonaca širom Europe i dijela Azije. Treba napomenuti kako je zahvaljujući autoru knjige, 2019. godine skupina hrvatskih istraživača i povjesničara posjetila ratišta i grobove hrvatskih vojnika poginulih u Prvom svjetskom ratu i Ukrajini. Da bi dočarala dio onoga o čemu autor govori, novinarka Posavske Hrvatske Dunja Vanić iz Slavonskog Broda na uvjerljiv je i duhovit način pročitala izvatke iz pojedinih pjesama koje se odnose na ratna zbivanja, a također i zanimljiva svjedočenja i ratna pisma, te pojedine zapise iz drugih predstavljenih knjiga.

Drugi dio promocije odnosio se na predstavljanje četiriju knjiga koje su objavljene zahvaljujući Mati Blaževcu i uvelike su obogatile hrvatsku etnologiju i povijest. To su zapisi klakaračkog učitelja, melografa i etnografa Luke Lukića, a Mato Blaževac i dr. Jakša Primorac priredili su knjigu u kojoj su donijeli iscrpno istraživanje o autoru navedenih zapisa. Tri knjige o kojima se govorilo na promociji donose 2300 stranica vrijedne tiskane građe, a sve iz rukopisa koje je ostavio neumorni zapisivač Luka Lukić. Istaknuto je kako su knjige vrlo važne za našu narodnu baštinu i narodni jezik te pokazuju koliko je ljubavi i mara imao ovaj seoski učitelj u svojim detaljnim opisima života i običaja iz toga vremena početkom 20. stoljeća.

Tijekom večeri vinar i ljubitelj poezije Marinko Markota recitirao je uglazbljenu pjesmu o Slavoniji s požeškog Glazbenog festivala, a umirovljena učiteljica i pjesnikinja Jasna Kajtar pjesmu „Molitva“. U glazbenom dijelu programa svojim nadahnutim nastupom oduševili su Vladimir Štibrić na gitari te članice i članovi Kulturno-umjetničkogg društva „Kolo“ iz Donje Bebrine.




Ocijenite galeriju

Prijavite se da možete ocijeniti ovu galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovu galeriju. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

POŽEGA VREMENSKA PROGNOZA
Izdvojeno
Novo