Požega.eu
Promjena teme
Prijava
Pretraži Požega.eu

Pametne glave mladog tima požeških stručnjaka koje u Požegi izrađuju projekte za svjetske kompanije

PRIJE 6 GODINA
TEKST: D.K.

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
Požega.eu | Pametne glave mladog tima požeških stručnjaka koje u Požegi izrađuju projekte za svjetske kompanije Požega.eu | Pametne glave mladog tima požeških stručnjaka koje u Požegi izrađuju projekte za svjetske kompanije

PRIJE 6 GODINA
TEKST: D.K.

Prilagodba teksta ▼
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED

POŽEGA – Od prošle godine u požeškoj Orljavskoj ulici mogla se zamijetiti jedna reklama s natpisom Horn. Prolazeći tim dijelom grada mnogi su se pitali o kojoj se tvrtki radi i čime se ona bavi. I samo smo ostali iznenađeni kada smo s požeško-slavonskim županom Alojzom Tomaševićem posjetili tu tvrtku i upoznali se s njihovom primarnom djelatnošću. U jednoj prostoriji za svojim računalima sjedi mladi tim od desetak stručnjaka, inženjera i projektanata koje vjerovali ili ne rade projekte za izgradnju tvronica diljem svijeta.

Tvrtka Horn Glass Slavonije d.o.o. sa sjedištem u Požegi dio je europske korporacije Horn Glass Industries sa sjedištem u Njemačkoj koja se bavi projektiranjem novih tvornica stakla, kako ravnog svih vrsta, tako i staklenih boca za industriju pića i hrane. Požeški tim se sastoji od inženjera građevine, strojarskih inženjera i projektanata, koji su se nakon završenih fakulteta usavršavali u sklopu kompanije, te sada rade na najvećim projektima novih tvornica stakla u cijelom svijetu.





- Prije tri mjeseca završili smo novu tvornicu stakla u Turkmenistanu, vrijednosti 100 milijuna eura, koja je sada u probnoj proizvodnji kojom upravljaju proizvodni inženjeri naše tvrtke Horn i obučavaju lokalne kadrove. Trenutno radimo projekte nove tvornice stakla u Azerbajdžanu, koja će krenuti u izgradnju. Pripremamo projekte i za dvije tvornice stakla u Kini, jednu u Meksiku – rekao je Alen Vidaković, Glass Furnance Design Enginner koji je prikazao i kratki film o radu tvornice u Turkmenistanu, koja je smještena u samoj pustinji, jer se odmah nakon površinskog pijeska nalaze ogromne količine kvarcnog pijeska za proizvodnju stakla. Znači tvornica je došla odmah uz eksploatacijsko polje i nema velikih troškova dovoza sirovina. Samo za ilustraciju, uz sve građevinske radove i silne tone betona koji je ugrađen na licu mjesta, iz Njemačke je oprema za tvornicu, staklarske peći i linije strojeva prevezeni sa 720 tegljača. Cijeli proces je robotiziran i nema ljudskog rada osim upravljanja strojevima i kompjuterima. Samo linija od staklarskih peći do robota koji reže staklo u velike kvadratne plohe duga je 800 metara. Na kraju robotske ruke tovare staklene plohe u uspravnom položaju na viljuškare za utovar u transportne kamione. Danas ta tvornica dnevno proizvodi 250 tona ravnog stakla i 150 tona raznih staklenih boca, a plan je postići proizvodnju od 600 tona stakla dnevno.





- Ova tvrtka je konzorcij jedne velike Njemačke tvrtke, ali je na prijedlog našeg čovjeka, direktora Predraga Zebe, ovdje otvorila svoju poslovnicu, projektantski ured. ja sam ponosan što se ovdje u Hrvatskoj i našoj županiji mogao uspostaviti ovakav tim, naših mladih inženjera, mladih stručnjaka, koji su pokazali da nema granica u radu. To je dokaz da tko želi, može stvoriti radno mjesto sebi, drugima i uspješno privređivati, kao ovdje iz Požege za cijeli svijet. Sposobnost i znanjem, ovi projekti, nove tehnologije koje odavde idu u cijeli svijet, pokazujete i drugim ljudima da u Hrvatskoj ima pameti i sposobnosti. Naša županija je inače poznata iz povijesti a i danas po staklarstvu, od Požege, Zvečeva do Lipika, pa ćemo svakako iskoristiti prisutnost ove tvrtke da tu djelatnost proširimo. U planu je na području Lipika graditi novu tvornicu stakla, za koju je u suradnji s gradom Lipikom već osigurano zemljište. Taj projekt bi trebao osigurati stotine novih radnih mjesta bitnih za pakračko-lipički kraj - istakao je župan Tomašević, čestitajući ovom mladom timu na uspjesima koje svakodnevno postižu. Ovo je jedna prekrasna priča koju moramo isticati, pohvaliti se s njima, pomoći im da zajedno proširimo taj posao.





Direktor Predrag Zeba ističe da su spremni primiti još novih inženjera strojarstva, građevinaca i arhitekata, čak su otvorili i natječaj, ali trenutno se nitko nije javio, jer za takvim kadrovima je još uvijek potražnja, a mnogo mladih tih specijalnosti otišlo je u Europu. Ističe da su primanja odlična, što su potvrdili svi zaposlenici i iskazali svoje zadovoljstvo, a osim dobrih primanja ističu i odlične uvjete pravog timskog rada.

Nikolina Bošnjak zajedno s Alenom Vidakovićem radi upravo na projektiranju staklarskih peći, s time da je njena specijalnost šamotne obloge peći, dok je Alenova specijalnost procesni dio rada staklarskih peći. Upravo staklarske peći srce su svih staklarskih tvornica i trenutno rade projekt peći za Azerbajdžan.

D.K.

Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.