5.9.2023. u 09:53
TEKST: D. Krstanović
FOTO: Ante Krstanović
Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
5.9.2023. u 09:53
TEKST: D. Krstanović
FOTO: Ante Krstanović
Održano je Županijsko stručno vijeće učitelja i nastavnika Brodsko-posavske i Požeško-slavonske županije na kojem je sudjelovalo 40-ak sudionika, u prvom dijelu u Požegi, a zatim u drugom u Grabarju, kod Kutjeva, na Obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu Ribičić.
Voditeljica Županijskog stručnog vijeća za kemiju Mirta Malčić organizirala je taj stručni skup na županijskoj razini na kojemu je održano predavanje o mobilnosti. Predavanje je održala Olgica Martinis, viša savjetnica za kemiju u Agenciji za odgoj i obrazovanje i Mirta Malčić, voditeljica Županijskog stručnog vijeća.
Na predavanju je bilo riječi i o početku nove školske godine te o motivaciji učitelja i nastavnika kemije na terenskoj nastavi. Razgovaralo se i o cjelodnevnoj nastavi u kojem su dijelu kolegice koje su uključene u cjelodnevnu nastavu dobile naputke i one će već ući u eksperimentalni program cjelodnevne nastave prema predlošcima koje su prethodno dobile u edukacijama. Svakako će tijekom ove školske godine svoja postignuća primjenjivati na Županijskom stručnom vijeću ovi dviju županija, Požeško-slavonske i Brodsko-posavske – rekla je Olgica Martinis, viša savjetnica za kemiju u Agenciji za odgoj i obrazovanje.
U sklopu stručnog skupa sudionici su posjetili Obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo Ribičić u Grabarju, kod Kutjeva, gdje su imali priliku vidjeti određene specifičnosti s razine struke kako u teoretskom tako i praktičnom dijelu. Domaćinstvo su gostima pružili Marija starija i mlađa te Fabijan, Stjepan i Ivica Ribičić, oni koji sudjeluju u svakodnevnom radu kako na farmi tako i precesu proivodnje.
-Kolegijalno raspravljamo o načinu stručnog usavršavanja učitelja i nastavnika pa smo zajedno došli do zaključka da jedno Županijsko stručno vijeće najbolje provesti na terenu odnosno terenskoj nastavi. Stoga smo ovoga puta odabrali ovaj prekrasan OPG koji nam pružio gostoljubivost ali i uvid na koji se način dolazi do proizvodnje sireva s obzirom da se oni bave i lokalnom i održivom proizvodnjom. Dakle imaju i vlastito mlijeko i vlastite sireve. Upravo je to primjer primijenjene kemije. Taj proces će ohrabriti učitelje i nastavnike kemije da dalje prenose znanja iz kemije kako bi se učenici mogli okrenuti lokalnoj i održivoj proizvodnji – dodala je viša savjetnica Martinis pojašnjavajući kako je u procesu poučavanja iznimno važno primjenjivost znanja.
-Ako učenici vide svrhu učenja kemije i ako vide što ih čini zadovoljnima i da se pronalaze svakako smatramo da ih se upućuje na obiteljska gospodarstva kako na rad tako i na praktične vještine koje mogu steći ne samo znanja iz kemije već i praktične vještine koje su im potrebne za svakodnevni život.
Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.
Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.