Požega.eu
Promjena teme
Prijava
Pretraži Požega.eu

OPG BLAŠKOVIĆ: Počela berba aronije na najvećem ekološkom nasadu u Požeškoj županiji

PRIJE 7 GODINA
TEKST: Jelenko Topić

Prijavite se da možete ocijeniti članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prilagodba teksta
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED
Požega.eu | OPG BLAŠKOVIĆ: Počela berba aronije na najvećem ekološkom nasadu u Požeškoj županiji Požega.eu | OPG BLAŠKOVIĆ: Počela berba aronije na najvećem ekološkom nasadu u Požeškoj županiji

PRIJE 7 GODINA
TEKST: Jelenko Topić

Prilagodba teksta ▼
VELIČINA SLOVA
RAZMAK IZMEĐU SLOVA
RAZMAK IZMEĐU RIJEČI
PRORED



JAKŠIĆ – Ova godina čini se bila je klimatski izuzetno povoljna za razvoj biljke aronije čiji plodovi imaju brojne zdravstveno-korisne sastojke. To je vidljivo na nasadima Obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva Blašković u Jakšiću koji su vlasnici najveće površine  sa ekološkim načinom uzgoja na području Požeško-slavonske županije.



Sunčano i jako toplo ljeto pogodovalo je da se ove godine krene ranije u berbu aronije. Na ekološkom nasadu OPG-a Blašković u Jakšiću bobice se pažljivo biraju i samo najbolje idu kupcima. Berba se odvija svaki dan, tako da se samo svježe bobice dostavljaju kupcima. Dostava na području županije je besplatna, a informacije i narudžbe moguće sa svakog dana uključujući i vikendom da bi dobili svjež urod  na mobitel 098/932-9189.



Plodovi aronije su okruglaste i sjajne ljubičasto crne bobice, ugodnog, kiselo-slatkog i pomalo trpkog okusa. Dozrijevaju u kolovozu.  Budući da sadrže tvari koje sprječavaju razvoj bakterija truljenja, aronije se ne kvare ni dugo vremena nakon berbe.

-Zrele aronije bogate su vitaminima i mineralima. Od vitamina sadrže najviše vitamina C, čak 10 puta više nego limun i naranča, a sadrže i vrlo rijetki vitamin P kojeg u aroniji ima čak 2 puta više nego u crnom ribizu. One sadrže mnogo biofenola, tanina, flavonoida i antocijanina koji su izuzetno snažni antioksidansi.  Njihova koncentracija u aroniji veća je nego u bilo kojem voću te se slobodno može reći da je aronija možda najzdravije voće na svijetu – kaže nam vlasnik nasada Đuro Blašković.



Oni su poznati proizvođači soka i čaja od aronije. Stručnjaci tvrde da proizvodi od aronije pomažu kod anemije (manjka željeza), regulacije krvnog tlaka, regulacije šećera i masnoće u krvi, regeneracije jetre, zatim u tretmanima liječenja raka, kod liječenja urinarnih infekcija...

Zašto Ekološka proizvodnja, a zbog čega konvencionalno i jeftino nije dobro?

-Veliko nam je zadovoljstvo bavljenje ekološkom poljoprivredom, sama činjenica da kada nešto radiš jako dobro u suradnji s prirodom, te da taj proizvod možeš s ponosom ponuditi kupcima vrlo je značajna. To i je prednost naše proizvodnje kada ljudi prepoznaju kvalitetu naših proizvoda i ponovno nam se vraćaju – nastavlja nam Đuro Blašković i dodaje da  je najbolji marketing jednog ekološkog proizvođača  sam način proizvodnje koji je u skladu s prirodom. 



U proizvodnji aronije ovdje ne koriste nikakva kemijska sredstva što znači da nema tretiranja s pesticidima, herbicidima itd. Nadalje ne koriste umjetna gnojiva, a niti stajski gnoj (jer i stajski gnoj može biti pun antibiotika i drugih raznih zagađenja...).

Rad u aroniji se bazira samo na mehaničkom uništavanju korova, što znači motika i kopanje oko aronije, čupanje trave unutar sadnice aronije, te malčiranje trave između redova.

Nakon tri godine prijelaznog razdoblja ove godine OPG Blašković je dobilo certifikat za svoju ekološku proizvodnju.





-To nam mnogo znači jer znači nije samo priča kako smo mi ekološki proizvođači več radimo u skladu s ekološkim načelima, a  kada kažemo da smo ekološki proizvođač to dokazujemo i certifikatom, kojega smo čekali dugo vremena i sada ga s ponosom ističemo – zaključno je rekao Blašković.

Kod ekološkog načina proizvodnje prinosi budu osjetno manji, bobica je nešto sitnija, ali zato je kvaliteta bobice neusporediva s aronijom koja se uzgaja na konvencionalni način. Kod konvencionalne poljoprivrede koristi se široka paleta pesticida i herbicida, a sve s težnjom za  većim prinosima i većom zaradom, p se jako često se prelazi granica koja je tolerantna za ljude i prirodu. Zbog velikih prinosa kod konvencionalne proizvodnje je i cijena bobica i soka na tržištu dosta niža.











Ocijenite članak

Prijavite se da možete ocijeniti ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.

Prijavite se da možete komentirati ovaj članak. Ako još niste registrirani, registrirajte se ovdje.